Skip to main content

Çocuklar gibi kesintisiz bir uyku için 10 tavsiye

Yoğun ve yorucu bir günün ardından, akşam yemeği sonrası yapmak istediğiniz tek şey güzelce uyumak. Fakat bunca yorgunluğa rağmen işler planladığınız gibi gitmez ve uyuyamassınız veya uyusanız bile kendinizi hala uykulu hissedersiniz. Bütün gece boyunca bir sağa bir sola döner ve ertesi sabah yorgun bir biçimde daha yorucu bir güne başlarsınız. Ya esyadolabi.com tam da beni anlattın diyenlerdenseniz ve peki devam et bakalım mükemmel bir uyku için ne yapmamız gerekiyor, ertesi gün gençleşerek kalmak için ne yapmamız gerekiyor diyenlerdenseniz mükemmel uyku için 10 ipucunu okumaya devam edin.

uykunuzun-kalitesini-arttirin
Uyku kalitesini arttırmanın yolları

1-)Uykuya kendinizi hazırlayın

Uykusuzluk sizin sorununuz ve bununla mutlaka yüzleşmeniz gerekiyor. Uykuya önceden kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bu nedenle zorlu fiziksel aktiviteleri uyumadan en az 3 saat öncesine kadar yapın ve bir süre sonra bırakın, vücudunuzu uykuya hazırlayın. Uyumadan önce yemekler konusunda doğru tercihler yapın ve kafein içeren kahve gibi uyarıcı içecek ve besinlerden uzak durun.

2-)Elektronik cihazlar dışarıya

Radyasyon saçan dizüstü bilgisayar, telefon, televizyon, gibi elektronik cihazların bulunduğu mekanlarda asla güzel bir uyku uyuyamassınız. Beynimiz elektrik sinyalleri (impulse) ile çalıştığından dolayı siz uykuya dalsanız bile bu gibi cihazlar beyin sinyallerinizi enterfere ederek sizin raht bir uyku çekmenizi engeller. Yatak odası uyuma odasıdır, elektronik eşyaların bu odada kesinlikle bulunmaması gerekir. Güzel bir uyku çekmek istiyorsanız cihazların dışarıda olduğundan emin olun.

3-)Kapatın

Hayatımızın her anında yanımızdan bir an olsun bırakmadığımız cep telefonumuzdan ayrılmak uykularımızı kaçırıyorsa (kesinlikle doktor tavsiye ederim :) ) kesinlikle ve kesinlikle uçak moduna alın. Yaşam kalitenizin artmasına sebep olacak güzel bir uykudan hiçbir şeyin sizleri mahrum bırakmasına izin vermeyin.

4-) Yatağınıza özen gösterin

kesintisiz-bir-uyku-icin
Kesintisiz uyku için tavsiyeler

Güzel bir uykuyu cezbeden en önemli şeylerden bir tanesi düzenli, rahat ve temiz bir yataktır.Ayrıca canlı renklerden oluşan çarşaf ve buna uyumlu yastıklar uyku hormonlarınızın daha hızlı salgılanmasını sağlar. Yatak odanızın havadar olmasına ve az ışık almasına özen gösterin,eğer ışık odanızın içine giriyorsa panjur veya herhangi bir şeyle buna engel olun.

5-)Etkinlikleri sonlandırın

Yatmadan 30 dakika öncesine kadar tüm etkinlikleri sonlandırın. Kitap okumayın, film izlemeyin özellikle korku olanlarını. Ayrıca bizlerin genel adeti olan yarının tüm planlarını yastığa başımızı koyar koymaz düşünme işlemini kesinlikle yapmayın. Beyninizi biraz rahat bırakın. Onunda dinlenmeye ihtiyacı var. Zihninizi düşüncelerle meşgul etmeyin.

6-)Beyaz gürültüyü dinleyin

Eğer en küçük bir gürültüde dahi uyanıyor ve gürültülü ortamlarda uyuyamıyorsanız kesinlikle size Beyaz Gürültü Yöntemi ile uyumayı öneriyoruz. Peki Beyaz Gürültü nedir? Beyaz gürültü tüm ses frekanslarının birleştiği bir ses aralığıdır. Yani süpürgenin sesidir, yani makine sesidir. Beyaz gürültü uyku cihazları piyasada satılmakta. Hemen bir tane edinin ve gürültülü ortamlarda uyumaya kendinizi alıştırın.

7-)Oda sıcaklığını kontrol edin

Kesintisiz bir uyku için oda sıcaklığı etkeni çok önemlidir. Odanız ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık bir oda kesintisiz bir uyku için ideal şarttır. Yatak odanıza ilk girdiğinizde oda sıcaklığının doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun.

8-)Nefes egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri yaptığınız sırada tamamen nefes üzerine odaklandığınızdan dolayı beyninizin geri planda kalan düşüncelerinden uzaklaşırsınız. Bu yüzden nefes egzersizleri oldukça rahatlatıcı ve böylelikle rahat bir uykuya yatabilirsiniz. Derin, kesintisiz ve kaliteli bir uyku için yatmadan evvel Yoga egzersizleri çok iyi gelecektir.

9-)Kendinizi oyalayın

Yatağınıza uzandınız fakat bir sağa bir sola dönüyor uyuyamıyorsanız bırakın kendinizi zorlamayın. Yataktan çıkın ve kendinizi oyalayacak bir şeyler bulun.

10-)Doktora danışın

Yukarda saydıklarımız hiçbir işe yaramıyor, ve hala güzel bir uyku çekemiyorsanız,mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü bunun sebebi stres ve depresyon olabilir. Uykusuzluk sağlık problemlerini beraberinde getirir. Bu sebeple fazla vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı unutmayın.
Sizlerle güzel, tatlı ve kesintisiz bir uyku için 10 tavsiyede bulunduk. Eminiz ki daha bir çok yolu vardır mışıl mışıl uyumanın.

Eğer sizlerin de bildiği bir yol varsa lütfen bizlerle paylaşın.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.