Skip to main content
açılan süt kaç günde bozulur

Süt Açılınca Ne Zaman Bozulur?

Kutu ya da şişe olsun her süt açıldıktan bir süre sonra bozulur. Günümüzde paketli sütler, hastalığa neden olan bakterileri öldürmek için ısıya maruz bırakma (genellikle 15 saniye boyunca 72 derece) işlemi uygulanarak, yani pastörize edilerek paketlenir. Ancak pastörizasyon tüm bakterileri öldürmez. İşte pastörizasyon işlemi sırasında hayatta kalan bu bakteriler, sütün bozulmasına neden olan bakterilerdir.

Sütün içeriğinde su (yaklaşık yüzde 87), protein, yağlar, mineraller ve laktoz (süt şekeri) bulunur. Laktoz, onu toplayan ve laktik aside dönüştüren Streptococci bakterileri için bir ziyafettir. Laktik asit biriktikçe, sütün pH’ı Streptococci bakterilerinin artık büyüyemeyeceği bir seviyeye yükselir. İkinci bir bakteri sınıfı olan Lactobacillus bakterileri de laktozu kendi asidik suyunda yanana kadar laktik aside dönüştürür. Yükselen asitlik tam anlamıyla süt proteinlerinin pıhtılaşmasına neden olur ve sütü bozar. Peki, bu durum ne kadar sürede gerçekleşir?

Sütün bozulmadan uzun süre kalabilmesi için oksijenle temas etmemesi gerekiyor. Yani paketli bir sütün kapağı açılmadığı sürece oksijenle temas etmez ve paket üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar bozulmaz. Bu süre genelde üzerinde uzun ömürlü süt yazan kutu sütlerde 6 ay kadardır. Günlük sütlerde ise paket açılmadığı sürece yaklaşık 1 hafta kadardır.

Paketi Açılan Süt Kaç Günde Bozulur?

Sütün paketi açıldığı andan itibaren oksijenle temas etmiş olur ve bozulması için geri sayım başlamış olur. Kutu sütlerin paketlerinin üzerinde genellikle “Açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve tercihen 2 gün içerisinde tüketilmelidir” yazar. Ancak günümüzde birçok fabrikasyon üründe kullanılan raf ömrünü uzatan maddeler nedeniyle bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Her ne kadar paket üzerinde yazan tavsiyelere uymanız gerektiğini düşünsek de, sütün bozulup bozulmadığını kokusundan ve kıvamından anlayabilirsiniz.

Sütün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Sütün ana proteini olan kazein, sütün beyaz görünmesini sağlayan bileşiktir. Asit, kazein moleküllerinin bir araya toplanmasına neden olarak, pıhtı adı verilen yumuşak topaklar oluşturur. Bu topakların oluşması sütün bozulmaya başladığı anlamına gelir. Topaklar sütün üstüne çıkar ve sütün üstünde yüzmeye başlarlar. Sütün alt tabakasında ise peynir altı suyu adı verilen bir sıvı kalır. Bu oluşumlar sütün hem kıvamını hem de kokusunu etkiler. Süt keskin ve burnu rahatsız eden bir şekilde kokmaya başlar. İşte bu kıvam ve koku sütün bozulduğu anlamına gelir.

Bozulan sütün tüketilmesi gıda zehirlenmesine yol açabileceğinden, bir an önce çöpe atılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.