Skip to main content

Ağız Kokusunu Bitirecek Bitkisel Tarif

Ağız kokusu günlük yaşantıyı bile etkileyecek ölçüde rahatsız edici bir durumdur. Kişiler sosyal hayatında bu durumu bazen hissedip önlem alabilir fakat farkında olmadığımız durumlarda ise karşıdaki insanın huzursuzluğundan sezinleyip, üzülmemize neden olabiliyor.

Uzmanların bu konu hakkında söylediği en belirgin şey , günde en az 2 litre su içilmesi gerektiği. Su ve soda içen birisinde tükürük bezleri harekete geçtiği için ağızda kokuya neden olacak maddeler kendiğilinden yok oluyor. Diğer önemli olan husus diş ve dil temizliği. Günde en az 2 defa diş temziliğinin ardından dil temizliğinin de yapılması gerekmektedir. Ayrıca diş ipi yardımıyla, diş aralarını da temizlerseniz ağız kokusunun önüne geçebiliriz.

agiz-kokusuna-naneli-cozumAğız kokusuna neden olabilecek durumların önüne geçmek için soframızda bulundurmamız gerek yiyecekler başında nane gelmektedir. Nane hepimizde bildiği gibi ağızda ferah bir tat bırakır. Bunun yanında maydanoz da aynı etkiyi yarattığı için yine sofradan eksik etmememiz gereken bir bitkidir. Günde 1 küçük kase yenilen yoğurt da ağız kokusuna neden olan hidrojen sulfüt kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır. Kullanacağımız baharatlar arasında kakule, anason, kişniş, karanfil, rezenenin de ağız kokusunu önlemede yardımcı olduklarını unutmamak da fayda var.

Son olarak eczanelerde satılan , bitkisel gargaralardan da faydalanabilirsiniz. Ağzınızı günde birkaç defa gargara yaparsanız kokunun oluşma şansı düşecektir.

Ağız kokusunu önleyecek küçük bir tarif verip yazımı sonlandırıyorum.

Ağız kokusunu yok edecek bitkisel tarif:

Malzeme olarak ;

Biberiye çiçekleri, sıcak su ve limon.

Öncelikle biberiye çiçeklerini sıcak suya atın ve içine 1 adet limon dilimleyerek ekleyin. Yaptığınız karışımı 20 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda karışım sıkılarak , dinlenmeye bırakılır. Sabahları aç karnına veya yemeklerden sonra 1 fincan içebilirsiniz.

Betül Hanım

O konuşsun siz dinleyin :) Hayat dolu, neşeli, güler yüzlü, hayata pozitif pıtırcıklarını saçan iş kadını...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.