Alışkanlıklarınızla saçlarınıza zarar vermeyin

Saç bakımı esnasında yaptığımız bir çok yanlış alışkanlıklar bulunmaktadır. Bu alışkanlıklarımız ile saçımıza aslında zarar verdiğimizin varkında değiliz. Saç bakımı için tonlarca para saçdığımızı düşündüğümüzde bu alışkanlıklardan kurtulmamızın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bugün sizlerle saç bakımı esnasında sık sık yaptığımız bu yanlış alışkanlılara değineceğiz.

1. Eski Saç Aletleri Kullanmak

Zararlı alışkanlıkların en önemlisi olmayabilir fakat saç bakım aletlerinizi en son ne zaman temizlediğinizi bir düşünün? Saçınıza zarar veren alışkanlıklardan birisi kirli saç fırçaları, taraklar ve diğer saç şekillendirme aletlerini kullanmaktır. Fırçalar çok fazla kir, yağ ve bakteri tutmaya elverişlidir. Ayrıca kullandığınız saç ürünlerinin de kalıntılarını barındırır. Temiz olmayan bir fırçayı kullanarak bu kalıntıları ve kirleri saçınıza defalarca uyguladığınızı düşünün? Kötü değil mi ?Saçınızı taradıktan sonra kalan saç tellerini temizleyin ve ayda bir şampuan yada yemek sodası ile yıkayın.

2. Çok Fazla Sıcak Alet

Eğer saçınızı sıklıkla yıkıyor ardından kurutup düzleştiriyor ya da kıvırcık yapıyorsanız aslında verdiğiniz hasarı iki katına çıkarıyorsunuz. Isı koruyucu ürünler kullansanız bile ısı hassas saçınıza işleyecektir! Ard arda iki sıcak alet kullanmak yerine neden saçınızı kurumaya bırakıp sadece düzleştirici ya da saç maşası uygulamıyorsunuz? Ya da istediğiniz stili sadece ısı ayarını açmadığınız bir kurutucu ile verebilirsiniz.

sac-bakimi

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

3. Stres ve Düzensiz Beslenme

Hepimizin yoğun bir hayatı var fakat sürekli stres içinde, sağlıksız besleniyor ve az uyku ile yaşıyorsanız bu saçınıza da yansıyacaktır. Hayatımızdaki her şey bizim kontrolümüzde değil ama konu saçınıza gelince sağlıklı yaşam stili çok önem taşıyor. Stresten isteseniz bile kaçamayacağınız bir hayat yaşıyorsanız bu stresle nasıl başa çıktığınız çok önemli. Pahalı saç ürünlerine para harcamadan önce diyetinize ve uykunuza dikkat etmeyi öğrenin.

4. Yüksek Isı Uygulamak

Bir çok kadın saç kurutma makinesini en yüksek ayarda kullanarak saçlarına ne kadar zarar verdiklerinin farkında değil. Saçınızı kurutucu ile kurutmak bayağı zaman kazandıran bir yöntem ama daha fazla zaman kazanmak için en yüksek ayarda kullanırsanız saçınızın doğal nemi de kaybolacaktır. Saçınız kurumaya başladıktan sonra makinanızın ayarını düşürürseniz saçınıza sürekli yüksek ısı uygulamamış olursunuz.

Saç bakımında dikkat edilecek hususlar

Saç bakımında dikkat edilecek hususlar

5. Saçınızı Sıcak Su İle Yıkamak

Sanırım şimdiye kadar çok sıcağın saçımıza iyi gelmediğini anlamışsınızdır. Sağlıklı bir saç söz konusu ise, saçınızı sıcak su ile yıkamak yapmamanız gereken şeyler arasında. Saç ekim uzmanı Ryan Welter’a göre sıcak su saçınızı susuz bırakır ve sonunda kuru kalmasını sağlar. Duşunuzu çok sıcak yapmayarak saçınızı ve cildinizi sağlıklı tutabilirsiniz.

6.  Çok Fazla Sabitleyici Kullanmak

Arada sırada saçımızın olduğu gibi kalması için sabitleyici saç spreyleri gibi ürünler kullanıyoruz. Ama bunu çok abartmamak, çok sık kullanmamak gerekiyor. İçlerinde alkol ve saça zararlı başka maddeler barındıran bu ürünlerin saçınıza çok büyük zarar verdiğini bilmelisiniz. Bu tür ürünler yerine kullanabileceğiniz saç kremleri mevcut.

7. Sıkı Saç Modelleri

Hepimizin favori saç modelleri var fakat sıkı saç modellerinin saçınıza çok zarar verdiği gerçeğini bilmelisiniz. Özellikle de okula giderken at kuyruğu yapıyor, iş yerinde çok sık topuz kullanıyorsanız ya da çok fazla tel toka kullanıyorsanız. Okul ve iş dışında saçınızı açık tutabilirsiniz tatil günlerinde saçınıza tatil yaptırabilirsiniz ve çok fazla saç aksesuarı kullanmayabilirsiniz. Böylece saçınız üzerindeki stresi azaltmış olacaksınız.

Kaynak: PembeRuj

[button color=”blue” size=”big” link=”https://www.esyadolabi.com/sac-bakiminda-yaptigimiz-hatalar/” ]Saç bakımında yaptığımız hatalar için tıklayın[/button]

[button color=”green” size=”big” link=”https://www.esyadolabi.com/sac-bakimi-nasil-olmali/” ]Saç bakımı nasıl olmalı öğrenmek için tıklayın[/button]

Bu yazı 396 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz