Anne Sütünün Zeka ve Gelişime Etkisi

Anne sütünün ne kadar mucize bir besin olduğu konusunda  hemfikiriz.Bu yazıda anne sütünün zekayı artırıp başarıyı nasıl getirdiğini okuyacağız.Anne sütüyle beslenen bebeklerin,hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha akıllı ve başarılı bireyler haline geldiklerini biliyor muydunuz?

The Observer gazetesinin haberine göre,bebekliğin ilk haftalarının insan yaşamındaki önemini inceleyen bir araştırma,anne sütünün çocukların zeka düzeylerini ve sağlıklarını güçlendirdiğini,ileri ki yaşlarda davranış bozukluğu ve şişmanlık gibi sorunlarla karşılaşma risklerini azalttığını ortaya koydu.

Emzirme,Erken Müdahale Yöntemidir

İngiltere’ deki Essex ve Oxford Üniversitelerinden uzmanların hazırladığı raporda,çocukların bilişsel gelişim açısından gösterdikleri farklılıkların  erken yaşlarda ortaya çıktığı belirtilerek,ebeveynlerin bu konuda bilinçlendirilmesinin çocuk gelişiminde önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Bu anlamda emzirmenin ‘erken müdahale’ yöntemlerinden biri olarak kabul edilebileceğini kaydeden uzmanlar,özellikle genç ve yoksul kesimden gelen anneler arasında emzirmenin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmaya göre,anne sütüyle beslenen bebeklerin 5 yaşına ulaştıkları zaman davranış bozukluğu sergileme eğilimi,emzirilmeyen çocuklara göre daha düşük.İlk 4 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde,söz konusu problemlerin görülme oranı yüzde 6′da kalırken,mamayla beslenen bebeklerde bu oran yüzde 16′ya çıkıyor.

Öte yandan,4 hafta yada daha fazla süreyle anne sütüyle beslenen bebeklerin ileriki yıllarda IQ seviyeleri,anne sütüyle beslenmeyenlere göre yaklaşık 3 puan yükselirken,anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal ya da alt solunum yolları enfeksiyonu şikayetiyle hastaneye kaldırılma oranı da diğerlerine oranla daha düşük seviyelerde.

Bu yazı 429 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz