Skip to main content

Argan Yağı ve Faydaları

Argan Ağacı ; Fas ‘ ın Güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Latince ismi Argonia Spinosa olan bu ağacın ; boyu yaklaşık10 metre , çevresi15 metre , ömürleri ise 150-200 yıl kadardır. Yaprakları görüntü itibariyle zeytini andırmaktadır , bu yüzden de tükçe de Fas Zeytin Ağacı olarak da adlandırılır. Yaklaşık bir parmak boyunca uzunlukta dikene sahip olan bu ağacın meyvesi , ceviz , badem gibi sert kabuklu içeriği ise yumuşak meyve kısmıdır. Mayıs Ayında olgunlaşan meyveler Haziran ve Temmuz aylarında düşmeye başlarlar.
Nesli tükenmekte olan Argan Ağaçları , 1998 yılında UNESCO Biyosfer Rezervleri Fas Argan Bölgesi programına dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir ?
Bölge Halkı tarafından belirli kooperatifler halinde ağaçlardan düşen meyveler toplanarak , sert kabuğu kırılır ve içerisindeki yumuşak meyveye ulaşılır.

Ardından bu yumuşak çekirdekler kavrulur , burada dikkat edilmesi gereken şudur , kozmetik sektöründe kullanılan Argan Yagı bu aşamadan geçmez. Bu çekirdekler el değirmeninde öğütülerek kahverengi bir hamur elde edilir. Bu hamura Sürekli su eklenerek yoğurma işlemi yapılır , Yoğurma işlemi devam ettikçe Argan Yağı mevcut hamurun üstüne çıkmaya başlar.Bu zorlu işlemler yaklaşık olarak iki gün kadar sürmektedir.

Argan Yağı yöre halkı tarafından da , kavrulmadan önce cilt bakım , kişisel bakım , saç bakım gibi kozmetik sektöründe ; kavrulduktan sonraki hali ile de yemeklik olarak kullanılmaktadır.

Argan Yağı Tırnak için Kullanımı
Argan yağını el ve ayak tırnaklarına uygulayabilirsiniz. Uygulama ; Argan Yağı nın taze sıkılmış limon suyu ile eşit miktarda bir karışım elde edilmesi ve tırnakların bu karışımın içerisinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletilmesi şeklindedir. Tırnakların sağlıklı bir şekilde kalması için uygulamanın haftada bir kere yapılması yeterlidir.

Argan Yağı Saç için Kullanımı
Argan Yağı ile Saç şekillendirmek için ; Argan Yağından birkaç damla elimize damlattıktan sonra saçların arasında gezdirilmesi yeterlidir.
Argan Yağı ile Saç Bakımı için ; Saçın uzunluğuna bağlı olarak değişen kadar Argan Yağını kafa deriniz hafiften ıslanacak masaj yaparak sürmeli arkasından ılık bir havlu ile örterek yaklaşık 30 dakika kadar bekletin , daha sonra saçınızı yıkayın.

Argan Yağı Cilt için Kullanımı
Argan Yağı Cilt Bakım uygulaması , Temiz cilde , haftada 2-3 kere masaj şeklinde cilde yedirilerek yapılır. Argan Yağı hem kuru hemde yağlı cilt tipleri için uygundur.

Argan Yağı Sivilce Uygulaması , temiz cilde , yatmadan önce pamuklu bir çubuk vasıtasıyla uygulayabilirsiniz.Haftada 2-3 kere yapılabilir.

Argan Yağı Vücut için Kullanımı
Argan Yağını , selülit , çatlaklar , göğüs bakım gibi bir çok durumda kullanabilirsiniz. Uygulama ; Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içine damlatılarak iki avucun birbirine sürtünmesiyle hafifçe ısıtılmalı ve ilgili bölgeye masaj uygulaması ile yedirilmelidir. Argan Yağı vücut tarafından kolayca emilir , bazı yağlar gibi yapışkan formda değildir , uygulama arkasından tekrar duş gerektirmez , bu yüzden vücut uygulaması genelde gece yatarken tercih edilmektedir.

Argan Yağının Faydaları
Argan Yağının Cilt İçin Faydaları :

1- Kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasını sağlar.
2- Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.
3- Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur.
4-Güneş(UHV zararlı ışınları), sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır.
5- Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir.
6- Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.
7- Hamilelik çatlaklarının önenmesinde faydalıdır.
8- Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur.
Argan Yağının Saç İçin Faydaları
1- Yıpranmış ve donuklaşmış saçlarda parlaklık sağlar.
2- Saç kırıklarının oluşmasını önler.
3- Saçları besler.
Argan Yağının Tırnak İçin Faydaları
1- Kırılgan tırnak yapısını güçlendirir.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.