Ayrıntılı Düğün Takviminizi hazırlayın

Düğün Takvimi Yapılacaklar Listesi

Hem gelin hem damat adayları en mutlu günleri olacak olan düğün gününün sıfır problemli bir şekilde geçirmek için tüm planlarını yaparlar. En sorunsuz bir şekilde geçirmek için tüm hazırlıklarını yaparlar fakat yine de küçük aksaklıklar olur, bunlar çok da doğaldır. Bugün sizlerle düğün planı nasıl yapılır bunu sizlerle paylaşacağız. Ayrıntılı bir şekilde düğün hazırlık planı yastığınızın baş ucunda olması gereken bir doküman, isterseniz sayfanın sonunda yer alan yazdır butonuna tıklayarak yazdırabilir takibini kolaylaştırabilirsiniz. İşte sizlere ayrıntılı düğün hazırlık planı;

Aşağıdaki yapılacaklar listesi, ideal olarak on iki aylık zaman çizelgesine göre tasarlanmıştır. Düğününüzü daha kısa bir dönemde yapmayı planlıyorsanız, listenin başından başlayın ve mümkün olan en kısa sürede programa yetişmeye çalışın. Aşağıdaki listenin çıktısını alarak düzwnli bir şekilde maddelerin solundaki kutuları kullanarak görevleri tamamladıkça bitti olarak işaretleyin.

Düğün gününden 9 ila 12 ay önce:

☐  Kendiniz ve aileler için bir buluşma ayarlayın.

☐  Bütçeyi ve harcamaların nasıl paylaşılacağını belirleyin.

☐  İstediğiniz düğünün kaç kişilik olacağını, düğün konseptini ve yerini konuşun.

☐  Düğün tarihi ve saati seçin. (Asıl tarih, mekanın uygunluğuna göre değişebilir.)

☐  Fikirleri, çalışma sayfalarını, fişleri/makbuzları, broşürleri vs. saklayıp düzenleyeceğiniz bir klasör oluşturun.

☐  Düğün ve kokteyl salonlarını ziyaret edin ve rezervasyon yaptırın.

☐  Evlendirme dairesiyle gerekli ayarlamaları yapın.

☐  Kişi sayısını belirlemek için konuk listenizi yapmaya başlayın. “Mutlaka davet edilmesi gereken kişiler” ile “davet edilmesi iyi olacak kişiler” arasında karar verirken bütçeyi göz önünde bulundurun.

☐  Gelinlik için mağazaları dolaşmaya başlayın.

6 ila 9 ay önce:

☐  Düğün gecesine katılacakları seçin.

☐  İstediğiniz hediyelerin listelerini yapın.

☐  Fotoğrafçı ve kameraman ayarlayın.

☐  Özellikle, Düğün Hatırlatma kartlarınıza profesyonel bir nişan resmi koymayı düşünüyorsanız nişan fotoğrafı için çekim ayarlayın.

☐  İkram şirketi ayarlayın.

☐  Çiçekçi ayarlayın.

☐  Nikah töreni ve kokteyl sırasında çalınacak müzikleri ayarlayın.
(Grup veya tek bir müzisyen ayarlama, DJ bulma, belli başlı müzik seçimlerini yapma vb.)

☐  Şehir dışından gelen konuklar için otel ayarlayın. (Grup indirimleri olup olmadığını sorun.)

☐  Düğün Hatırlatma kartlarını gönderin. (Mümkünse, yer bilgisi ve harita ekleyin.)

☐  Alyans seçimi yapın.

☐  Gelinliği seçin ve sipariş verin; teslimat ve üzerinde yapılacak değişiklikler için yeterli süre bırakın.☐  Nedimelerin kıyafetleri için mağazaları dolaşın.☐  Düğün pastası için gideceğiniz mekanları ve tadım tarihlerini ayarlayın.☐  Balayınızı planlamaya başlayın.

4 ila 6 ay önce:

☐  Konuk listesini son haline getirin.☐  Davetiyeleri (25 tane fazladan olacak şekilde) ve düğünle ilgili diğer malzemeleri (yani, oturma düzeni kartları ve teşekkür notları) sipariş edin.☐  Düğün günü için güzellik ve bakım hazırlıklarını planlayın; güzellik uzmanınıza düğünlerden ne kadar önce rezervasyon kabul ettiğini ve düğün mekanında çalışmayı kabul edip etmediğini sorun.☐  Tüm balayı planlarını son haline getirin. Yurtdışına çıkacaksanız vize ve pasaport işlemlerini yapın.☐  Gelin arabasını kiralayın (araba, limuzin vb.).☐  Prova yemeğini planlayın.

2 ila 4 ay önce:

☐  Evlilik belgenizi alın. Tüm gerekli belgeleri götürün.☐  Damatlık ve takım elbiselerini ayarlayın.☐  Menüleri, şarap seçimlerini vb. gözden geçirmek için ikram şirketiyle görüşün.☐  Düğün pastasını sipariş edin.☐  Alyanslarınızı sipariş edin.☐  Düğün ve kokteyl müziklerini kesinleştirin.☐  Düğün gecesi için otel odası tutun.☐  Konuşma yapmayı planlıyorsanız, şimdiden hazırlayın.

4 ila 8 hafta önce:

☐  Düğün tarihinizden 8 hafta önce düğün davetiyelerini gönderin.☐  Saç ve makyaj seçimini gözden geçirin.☐  Tüm ulaşım planlarını kesinleştirin.

2 ila 4 hafta önce:

☐  Düğün oturma düzenini ayarlayın.☐  Şehir dışından gelen davetliler için düzenlemelere son şeklini verin.☐  Fotoğrafçı, çiçekçi ve diğer şirketlerle ayrıntıları kesinleştirin.☐  Gelinlik ve damatlık için son provalara katılın.☐  Prova yemeğinde yapacağınız konuşmayı yazın.☐  Düğün davetlilerine verilecek nikah şekerlerini seçin.☐  İrtibat bilgileriyle birlikte, tüm şirketlerin ve düğünle ilgili kişilerin bir listesini hazırlayın. Bu listeyi sakın kaybetmeyin.☐  Prova yemeğine katılacak kişilere ayrıntıları iletin.☐  Gelin, damat ve davetlilerin tören için hazırlanacakları odaları gözden geçirin.

1 hafta önce:

☐  Düğün günü verilecek bahşişleri kolay dağıtabilmek için zarflara koyun.☐  İkram şirketine kesin kişi sayısını verin.☐  Önemli eşyaları (pasta bıçağı, kadehler vb.) kokteyle getirmesi için güvendiğiniz bir kişi seçin.☐  Son dakikada yaşanabilecek sorunlarla ilgilenmek için “organizatör” gibi hareket edecek bir kişi seçin.☐  Düğündeki kişiler için son ayrıntıları gözden geçirin.☐  Son güzellik ve bakım randevularınızı ayarlayın (manikür, yüz bakımı, masaj, epilasyon, kaşlara şekil verme vb.)

Düğünden önceki gece:

☐  Aşağıdakileri yapın:☐  Gelin yatağını yapın
Aileden mutlu evliliği olan bir kadın yapar☐  Evinize son şeklini verin
Balayından döndüğünüzde rahat etmeniz için☐  Buzdolabını boş bırakmayın
Balayından döndüğünüzde evde yiyecek bir şeyler olması için☐  Girişe nazar boncuğu asın
Mutluğunuzun devam etmesi için
☐  Balayı düzenlemelerini kesinleştirin.☐  Balayı hazırlıklarınızı tamamlayın.☐  Aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte huzurlu bir günün tadını çıkarın.☐  Prova yemeğine katılın; davetlilere hediyelerini verin.☐  Yüzükleri ve görevlilerin bahşişlerini sağdıca verin.☐  Biraz dinlenmeye çalışın

Düğün günü:

☐  Son hazırlıklarınızı yapın.

☐  Rahatlayın ve sakin kalın.

☐  Bir şeyler yemeyi unutmayın.

☐  Giyinmek ve hazırlanmak için kendinize en az iki saat ayırın.

☐  HAYATINIZIN BU EN ÖNEMLİ GÜNÜNÜN TADINI ÇIKARIN!

Bu sayfanın çıktısını alarak daha kolay kontrollerinizi yapabilirsiniz:

Bu yazı 227 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz