Skip to main content

Baget Ekmek Tarifi – Baget Ekmek Nasıl Yapılır?

İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve karınlarını doyurmak amacıyla günden en az 3 öğün yemek yemektedir. Bundan dolayı yemeklerin yanında olmazsa olmaz baget ekmekleri fırından, bakkaldan ya da marketten satın alınarak tüketilmektedir. Ancak becerikli ev hanımları baget ekmeğini evde yaparak olağanüstü bir lezzeti yakalamayı başarmış bulunmaktadır. Peki, Baget Ekmek Tarifi – Baget Ekmek Nasıl Yapılır? Sorunun cevabını sizlere vermek isteriz. Oldukça basit ve her kadının muhakkak evinde kendisinin yapıp bu olağanüstü lezzeti denemesi gerekmektedir.

Baget Ekmek Tarifi Kullanılan Malzemeler

 1. 400 Gr. Ekmeklik un,
 2. 1,5 paket maya ( kuru ),
 3. 1 tatlı kaşığı ile deniz tuzu,
 4. Oda sıcaklığında 300 ml su

Ev yapımı baget ekmek tarifi malzemeleri bu kadar ile sınırlıdır. Bu malzemeler ile çok rahat bir şekilde evinizde baget ekmeğini yapabilecek ve olağanüstü lezzeti yakalayabileceksiniz. Ancak unutmamanız gerekiyor ki, fırının içine içi su dolu bir kap koymalısınız. Bu şekilde ekmeğinizi çok rahat bir şekilde pişirebileceksiniz.

Baget Ekmek Nasıl Yapılır?

Baget ekmek tarifini verdiğimize göre şimdi evinizde kolay bir şekilde baget ekmek nasıl yapılır? sizlere bunu anlatmak isteriz. Hem lezzetli hem sağlıklı baget etmek için mutlaka bu lezzeti denemeniz gerekir.

 1. Sulu bir karışım hazırlayarak 100 gr un ve yarım paket mayanın üzerine 300 ml suyu koyarak karıştırmanız gerekmektedir.
 2. Bu karışımı elde ederek üstünü kapatın ve bir saat kadar bekletmeye alın.
 3. Bir saatin sonunda köpüklü bir hamur elde edeceksiniz. Bunun üzerine geriye kalan unu, tuzu ve mayayı eklemeniz gerekmektedir. Gerektiği durumda biraz daha su ekleyebilirsiniz.
 4. Hamuru 10 dakika boyunca iyice yoğurmanız gerekecektir.
 5. Hamur elinize yapışmadığında kenara alarak nemli bir bez ile üstünü örtün ve tekrardan 1 saat dinlenmeye bırakın.
 6. 1 saat dinlenen hamuru ikiye bölün. Fırın tepsinizin boyutuna göre rulo haline getirin.  Rulo haline getirdiğiniz hamuru parmaklarınız ile bastırarak açmanız ve katlamanız gerekecektir. Bu işlem hamurun havasını almak için önemli unsurlar arasında yer almaktadır.
 7. Hamuru tekrardan kalın bir beze sarar 5, 10 dakika kadar bekletin eğer hamura parmağınızı bastığınız tekrardan düzeliyor ise hamur fırına girmeye hazır olduğunu söyleyebiliriz.
 8. Fırınınızı 225 dereceye ayarlayarak tepsinizi fırında iyice ısıtmanız gerekmektedir. Bu şekilde altı pişmiş ve gevrek bir ekmek elde edebilirsiniz.
 9. Fırınınızın alt kısmına bir kabın içerisine su koyarak fırının içerisine yerleştirin.
 10. 10 dakika sonrasında ekmeğinizin katlı kısmını alt tarafa gelecek şekilde ters çevirerek yerleştirmeniz gerekecektir.
 11. Ekmeği tepsiye kolay bir şekilde konulması amacıyla yüzeyine irmik serpelemeniz sizin için avantajlı olacaktır. Hamurun üzerini keskin bir bıçak yardımıyla dik bir şekilde kesmeniz gerekecektir.
 12. Sıcak fırının içerisine hamuru yerleştirerek yaklaşık 20 ya da 2 dakika içerisinde ekmeğiniz nar gibi kızaracaktır. Ekmeğinizi fırından çıkartarak soğumaya bırakabilirsiniz.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.