Skip to main content

BAĞIRSAK HAREKETLERİNİZİ HIZLANDIRACAK BESİNLER

Bugün sizlerle bağırsak hareketlerinizi hızlandıracak besinler konusunda paylaşımda bulunacağız. Vücudunuz yemek yediğiniz de ne yapacağını gayet iyi bilir. Tükettiğiniz gıda önce mideye daha sonra sindirilerek kalın bağırsaklara geçer. Tüm atıklar burada toplanır ve vücudunuza geçer. Buradaki en önemli olan şey ne tür besinler tükettiğimize bağlıdır. Lifli ürünler tüketiyorsanız sağlıklı bağırsak hareketleri ile vücuttaki atıklar boşaltım yardımı ile atılır. Eğer tükettiğiniz besinler sağlıklı bağırsakların aksine lif oranı düşük besinler tüketiyorsanız, sağlıklı bağırsaklarınız olmadığı gibi sağlıklı vücudunuz da yok demektir.

bagirsak-hareketlerini-hizlandiran-besinler
Bağırsak Hareketlerini Hızlandıran Besinler

Yapılan araştırmalara göre eğer bir hafta da 3’ten az bağırsak hareketleriniz varsa doktora görünmelisiniz. Kalın bağırsaklarınızın tembel olup olmadığını çıkan dışkının sert ve kuru olmasından anlayabilirsiniz. Lif oranı yüksek besinler tüketildiğinde ise dışkınızın yumuşak olduğunu göreceksiniz. Toplumumuzda genelde ayıp olarak kabul gören bazı bilgilere kayıtsız kaldığımızdan olmalı ki bağırsak rahatsızlıkları gün geçmiyor ki birimizin derdi haline gelmesin.

Bağırsak Hareketleri Nasıl Hızlanır
Bağırsak Hareketleri Nasıl Hızlanır

 Bağırsaklarınızın sağlıklı hareketlere kavuşması demek sizin kilo durumunuzu da gayet tabi dengelemesi anlamına gelir. Bağırsak hareketlerinin sağlıklı olduğu bir vücutta kişi elbette kendini kuş gibi hafif hissedecek ve günlük hareketlerinde daha aktif olacaktır.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olabilmek için su tüketimine, lif oranı yüksek besinlere özellikle de meyve tüketimine özen göstermelisiniz. Armut ve elma tüketimi hem cildinize hem de bağırsaklarınıza fazlası ile iyi gelecek. Havuç ve kabak tüketimi de bağırsak dostu diyebiliriz. Bunun aksine pirinç unlu mamuller tüketimi bağırsak düşmanı olup mümkün mertebe uzak durmalıyız. Eğer bu tarz gıdalar tüketiyor olsak bile yanına lif oranı yüksek besinle takviye yapmalısınız.

Yavaş yavaş lif alımını artırdığınızda ve günde en az 8 bardak suyu tükettiğinizde gaz ve şişkinlik probleminizin de zıt yönde azaldığını göreceksiniz. Bitki çayları da bağırsaklarınızın ikinci dostu olmasını tavsiye ederiz. Kış günlerinde sıcak şeyleri tüketmenin de zor olmayacağını düşünüyoruz.

Sağlıklı günler diler, eşyadolabi.com dan sevgilerle…

[divider]

Bağırsaklarınızı Rahatlatacak İpuçları
Bağırsak Hareketlerini Hızlandıran ve Yavaşlatan Besinler

Bağırsaklarınızı Rahatlatın
Bağırsaklarınızı Rahatlatın

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.