Skip to main content

Bebeklerde Geciken Kaka

Bebeklerde meydana gelen bazı problemler nedeniyle kaka gecikmesi yaşanabilir. Bu durum kimi zaman annelerin telaşlanmasına neden olur. İlk olarak altında yatan neden öğrenilmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

sivi-kaka1

Anne sütüyle beslenen kimi bebeklerde bu tip bir durumla karşılaşılması normal kabul edilmektedir. Bu problem kesinlikle kabızlıkla karıştırılmamalıdır. Kakanın bebeklerde geç gelmesi çok daha farklı bir olaydır. Bağırsakları henüz gelişme aşamasında olan bebeklerde bu gibi durumların ortaya çıķması çoğu zaman normal kabul edilir. Bebekte olağan dışı bir sorun yoksa normal kabul edilir. Bu olağan dışı problemlerin başında; kiloda değişiklikler, huyunda farklılıklar gibi farklı yan etkiler gelir.

timthumb

Fakat bu gibi durumlarda olayı kendi haline bırakmak ve geçmesini beklemek yersizdir. Acilen bir doktora başvurularak gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Yeni doğmuş olan çocuklarda ilk ayları takip eden süre içinde gecikme yaşanabilir. Yani görülen dışkı kuru değilse problem yoktur demek mümkün. Bu problemin nedeni uzmanlar tarafından; makat refleksinin gelişmemiş olmasından ileri gelmektedir diye açıklanmıştır. Bebekler bu sırada makatı açmayı beceremedikleri için kaka gecikmesi yaşanır. Fakat belli bir süre sonra makat açma işlemi kendi kendine gelişecektir. Kuru kaka yapılmadığı sürece sıkıntı yoktur demek mümkün.

142bebekpisik-620x330

Bebeklerde geciken kaka bazı zamanlar 4 ile 6 aya kadar devam ederken, bazı durumlarda 1 ay içinde son bulmaktadır. Bebeğiniz bu süre içinde zorluk çekebilir ve huysuzluk edebilir. Bu kimi zaman ağlama ve hırçınlaşma olarak ortaya çıkar. Bebek kaka yapamadığı için şişkinlik hissedebilir ve huzursuz davranır. Bebeklerde kaka gecikmesi uzadıkça anneler daha fazla telaşlanarak paniğe kapılabilir. Bu süre içinde sabrederek beklemeniz hem çocuk hem de ebeveyn açısından en doğru harekettir. Daha önce uzman bir doktora gittikten sonra bekleme süresini sakin bir şekilde atlatmanız gerekmektedir.

indir

Kaka gecikmesini takip eden olumsuz durumlar yoksa gecikme normal olarak kabul edilir. Bu nedenle bebeğinize kaka yaptırırken sakin davranmalı ve kendinizi hırpalamak yerine makatın açılmasını öğrenmesini beklemeniz gerekir. Bu süreç iki günde ortaya çıkmaz. Belirli hareketlerin öğrenilmesi için bebeklerin belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Vücudun bazı bölümleri kendiliğinden doğal şekilde çalışırken bazı bölümleri insanların o bölgeyi nasıl çalıştırdığını öğrenmesiyle işlevini yerine getirir. Bebeklerde de durum bundan farklı değildir.

12585

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.