Skip to main content
Benzamycin sivilce kremi

Benzamycin Sivilce Kremi Hakkında Tüm Bilgiler

Benzamycin sivilce kremi nedir?

Benzamycin sivilce kremi, ortada derecedeki sivilcelerin tedavisinde kullanılan bir üründür. Sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olur. Eritromisin ve Benzoil peroksit adlı 2 ilacın bir kombinasyonudur. Makrolid antibiyotik olarak bilinen bir ilaç sınıfına dahil olan Eritromisin, sivilceye neden olan bakterilerin büyümesini durdurur. Benzoil peroksit ise sivilceye neden olan bakterileri öldürürken, cildin üst tabakasının kurumasını ve soyulmasını sağlayarak yeni cilt oluşmasına yardımcı olur. Bu ürün ayrıca ciltteki ekstra yağların kurumasına yardımcı olan alkol içerir.

Benzamycin sivilce kremi nasıl kullanılır?

Bu ürünle birlikte verilen kullanım talimatlarını okuyun. Bu ilaç sadece ciltte kullanım içindir.

Uygulamadan önce, etkilenen bölgeleri iyice yıkayın, ılık suyla durulayın, sonra hafifçe kurulayın. Benzamycin kremi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde (genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez) ince bir tabaka olarak uygulayın. Uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. İlacı gözlerinize, burnunuza, ağzınıza veya diğer mukoza zarlarına temas ettirmekten kaçının. Yanlışlıkla temas ettirdiyseniz, bölgeyi suyla iyice durulayın. İlacı ateşin yanında uygulamayın.

Benzamycin topikal jelin içeriğinde bulunan benzoil peroksit, saçları ve renkli kumaşları (kıyafetler, yatak takımları, havlular gibi) ağartabilir. Bu nedenle saç çizgisinin yakınına uygularken dikkatli olun.

Benzamycin kremden en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanmalısınız. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Doktorunuzun belirttiği miktardan daha fazla, daha sık ve daha uzun süre kullanmayın. Aksi takdirde yan etki riskiniz artabilir.

Sivilceler genellikle birkaç haftalık tedaviden sonra düzelir. Ancak, Benzamycin sivilce kreminin tüm avantajlarından faydalanmak için 2-3 ay kullanmanız gerekebilir. Durumunuz düzelmez veya daha da kötüleşirse doktorunuza başvurun.

Benzamycin Sivilce Kremi Yan Etkileri

Normal olarak cildin üst tabakasının hafif kuruması ve hafif soyulması beklenir. Cilt tahrişi, kaşıntı, yanma veya kızarıklık, özellikle de vücudunuzun ilaca uyum sağlaması süreci olan tedavi başlangıcında ortaya çıkabilir.

Gözlerde tahriş ve ciltte renk değişikliği de görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, ürünü kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Benzamycin sivilce kreminin yan etkileri doktorunuz tarafından da bilindiğini unutmayın. Doktorunuz ürünün size faydasının yan etki riskinden daha fazla olacağına karar verdiği için ilacı size reçete ediyor.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrar kullanılması, diğer cilt enfeksiyonlarına (mantar enfeksiyonlar gibi) neden olabilir. Olağandışı cilt belirtileri fark ederseniz veya durumunuz düzelmezse doktorunuza danışın.

Benzamycin kremin çok ciddi bir alerjik reaksiyonu nadir görülür. Bununla birlikte, aşağıdakilerde de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbı yardım alın.

  • Döküntü
  • Kaşıntı/Şişme (Özellikle yüz / dil / boğaz)
  • Şiddetli baş dönmesi
  • Nefes darlığı

Bunlar olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen herhang bir etki fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Benzamycin sivilce kremini kullanmadan önce ve kullanırken alınması gereken önlemler

Bu ürünü kullanmadan önce, eritromisine veya benzoil peroksite veya diğer makrolid antibiyotiklere (azitromisin, klaritromisin gibi) alerjiniz varsa veya başka herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi anlatın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın. Ayrıca solaryum gibi suni bronzlaşma yöntemlerinden kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklıklar meydana gelirse hemen doktorunuza başvurun.

Hamileler ve emziren anneler Benzamycin sivilce kremi kullanabilir mi?

Benzamycin sivilce kremi hamilelik sırasında sadece çok ihtiyaç duyulan durumlarda, riskleri ve faydaları doktorla konuşma şartıyla kullanılmalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir anneyseniz kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.