Bitki Çayları Hangi Dertlere Şifa Kaynağı

Paylaş
 

Her derde deva Bitki Çayları

Bitki çayları son zamanlarda kullandığımız en çok tüketilen bitkisel ürünlerdir. Her geçen gün bitkisel cay tüketimi arttıkça bilinçsizce kullanım sayısı da haliyle artış göstermektedir. Peki hangi bitkisel çayı ne için ve nasıl kullanacağımızı biliyor muyuz?

  •  Bitki çayı hazırlarken öncelikle suyumuzun musluk suyu olmamasına özen göstermeliyiz.(klorsuz su olmalı)
  •  Bitki  çayınız için kullanacağınız  suyu kaynattıktan sonra bir-iki dakika dinlendirin.
  •  Bitki çayınızı hazırlarken öncelikle porselen demliğe bitkiyi koyun ve üzerine gerekli miktarda suyu ekleyin. Buradaki ölçü oranınına dikkat etmeniz gerekir. Nasıl ki ilaç alırken belirli oranlarda tüketimini yapıyorsak aynı hassasiyeti şifalı bitkiler tüketiminde de göstermeliyiz.
  • Genel bir ölçü olarak 1 tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ot için 250ml su kullanmak gerekir.
  • Bitki  çayınızın demlenmesi için gereken süre 2-5 dakikadır.
  • Ancak zencefil havlıcan gibi kök bitkilerinden çay yapacaksanız 250ml su ve bitkiyi birlikte kaynatıp çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Şifalı Bitkiler:

Ihlamur

ihlamur

Genellikle soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı doğal ilaç olarak kullanılan ıhlamuru akşam saatlerinde fazla içmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü uykusuzluk, spazm ve kan dolaşımı bozukluklarında da kullanıldığı bilinmesi gerekmektedir. Ihlamur bitkisinin yapraklarında çok fazla miktarda klorofil olmasından dolayı kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Yogi Çayı

Yogi-çayıBaharatlı çayların her ne kadar tüketimi kolay olmasa da Hintli Yogi’lerin içtiği bu çay kış mevsiminin vazgeçilmez şifa kaynağıdır. Bu çayın hazırlanışı diğer çaylardan farklı olarak ufak bir kaba bir parça kabuk tarçın, bir kök zencefil, 4 adet tane karabiber, 5 kakule tanesi ve 2 adet  karanfil koyun. Üzerine 2 su bardağı su ilave edip 5 dakika kadar bekleyin.Yogi çayını içmekte zorlanırsanız sütle karıştırıp içebilirsiniz.

Isırgan

isirgan-otu

Bir çok derde deva olan ısırgan otu hemen hemen her yerde yetişen bir ot çeşididir.Metabolizma, mide, bağırsak, böbrek, romatizma rahatsızlıklarından şikayetçi iseniz günde 3-4 fincan ısırgan otu çayı tüketmenizi tavsiye ederiz.Bu bitki çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı veyahut 1 avuç taze ısırgan otu yeterlidir.

 

Biberiye

biberiyeBiberiye bitkisinin daha çok zayıflamak için kullanıldığını biliyor olsak da bu mucizevi bitkinin şifa olamayacak hastalığı hemen hemen yok gibi.Astım hastalıklarından tutun da mide ve bağırsak gazlarına, kan dolaşımı hastalıklarına varıncaya kadar kullanımı mümkündür.Elbette toplum tarafından bilinen yemeklerden sonra sindirim kolaylaştırıcı olarak da tüketilebilir.Biberiye çayınızın hazırlanması diğer bitki çaylarının hazırlanışı gibidir.Ancak biberiye çayınıza enfes bir tat vermek isterseniz bir parça kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Adaçayı

adacayiAdaçayı ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetişir.Antibiyotik ilaç görevine sahip olan bu mucizevi şifa bitkisi olan Adaçayı daha çok diş eti rahatsızlıklarında ve boğaz ağrılarında kullanılır.Baş dönmesi ve terlemeyi durdurucu bir özelliği de mevcuttur.Adaçayı metabolik hastalıklara şifa kaynağı olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.

Bu yazı 221 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz