Skip to main content

Cildimizin 24 saati

Cildinizin 24 saati (Cilt Bakımı İçin Zamanlama Herşeydir)

Vücudumuzun içerisinde bir çalar saat vardır ve bu çalar saat sayesinde programlı bir şekilde çalışır vücut. Bu saate göre acıkır, uykusu gelir,uyanır…

Aynı şekilde cildimizin de bir iç saati vardır ve biz genelde maalesef cildimizin bu iç saatini unutur ve cildimizin isteklerine cevap vermeyiz. Nasıl ki vücudumuzun saati acıktığımız zaman sinyal verir ve biz bu sinyali alıp yemek yiyorsak, cildimiz de aslında sinyalleri gönderir fakat biz çoğu zaman cildin bu sinyallerini anlamayız, anlayamadığımız için de cevap veremeyiz.

Bu cildimizin iç saati ne zaman cildi nemlendirmemiz gerektiğini, ne zaman yağlamamız ve ne zaman temizlememiz gerektiğini bize söyler.

Cildin gün içersinde en hassas, en yağlı ve  en duyarlı olduğu zaman dilimleri vardır. Hadi gelin bu cildin bu zaman dilimlerini hep beraber inceleyelim.

Gün içerisinde cilt bakımı nasıl olmalı
Gün içerisinde cilt bakımı nasıl olmalı

Sabah 7:00  ile 10:00  arası:

Bu saatler arası özellikle göz altı torbalarının ilgiye ihtiyacı olduğu zaman dilimleridir. Bu zaman dilimlerinde göz altlarına soğuk pres yapılabilir, salatalık veya papatya maskeleri uygulayarak göz altı şişliklerine ve göz altı morluklarına elveda diyebilirsiniz.

Bu saatler arası cildin en hassas olduğu saatlerdir. Bu yüzden özellikle bu saatler arasında cilde zarar verecek siyah noktaları sıkmak, sivilceleri sıkmak gibi hareketlerden olduğunca uzak durmak gerekiyor.

10:00  ile 13:00 arası:

Bu saat periyodunda vücuttaki adrenalin seviyesi (stresle mücadele etmek için) ve endorfin (doğal ağrı kesici hormonlar) seviyesi yükselir. Bu sebeple ağrılara dayanıklılığın en fazla olduğu bu saatler arasında ağdanızı diğer zaman dilimlerine nazaran daha kolay yapabilirsiniz.

13:00 ile 15:00 arası:

Cildin için yapılabilecek maske ve peelingler için en uygun zaman dilimleridir. Bu saatlerde yapılan cilt maskeleri ve cilt peelingleri diğer saatlere nazaran cildin daha iyi işlemesi sağlar. Kısacası bu saat dilimlerinde yapılan cilt maskesi ve peelingleri daha etkilidir.

Bu saat dilimleri güneş için en hassas olunan saatlerdir ayrıca. Bu saatlerde cilt güneş ışınlarına karşı çok hassas olduğu için çok fazla güneş altında durulmaması gerekir, güneş altında bulunulması gerekiyor ise mutlaka güneş koruyucu krem kullanılması gerekmektedir.

15:00 ile 17:00 arası:

Cildin en fazla yağ ürettiği zaman dilimleridir. Normal zamana göre iki kat daha fazla yağ üretir cilt. Yani cildin en yağlı olduğu zaman dilimleridir. Yağlı cilt ürünlerini bu saat dilimleri arasında kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

17:00 ile 19:00 arası

Cildin en çok kirlendiği saatlerdir. Cilt hücrelerinin parçalandığı, cildin yaşlanma sürecini arttıran serbest radikallerin çoğaldığı zaman dilimleridir. Bu saatler arasında cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu A,C ve E vitaminleridir.

Manchester Metropolitan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu saatler spor için en uygun saatlerdir. Bu saatlerde enerji seviyesi maksimum seviyededir ve kas, eklem yaralanma olasılığının diğer saatlere nazaran daha düşük olduğu zaman aralıklarıdır. Fakat özellikle spordan sonra aşırı ısınan cildin derhal bir bakıma uğraması gerektiğini unutmayın.

19:00 ile 21:00 arası:

Bu saatler ciltte kan akışının hızlandığı ve kanın damarlardan en çok geçtiği saatler olduğu için genelde yanaklar daha kırmızı olmaktadır. Bu saatler arasında kapatıcı kullanabilirsiniz.

Bu saatlerde kan akış hızı artmasına rağmen endorfin (ağrıya karşı dayanıklılık) seviyesi azalır. Bu yüzden egzama ve böcek ısırıklarına karşı en hassas olunduğu zaman dilimleridir.

21:00 ile 23:00 arası:

Cilt sıcaklığı bu saatlerde çok daha fazla olduğu için özellikle yüz cildimiz daha gözenekli ve geçirgenlik oranı daha yüksek. Bu yüzden bu saatler arasında siyah noktalarınızdan kurtulmak için en uygun saatlerdir.Sıcak bir banyonun ardından güzel bir yüz masajı için en uygun zaman.

 Sağlıcakla ve güzel kalın…

Bu yazımızı Facebook‘ta paylaşarak hem bizlere hem de başkalarına iyilik yapmış olursunuz. Teşekkürler…

FACEBOOK SAYFAMIZA BUYRUN

 

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

2 yorum “Cildimizin 24 saati”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.