Skip to main content

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Maalesef ki hepimiz bilinçli toplumlarda büyüme şansına sahip olamadık. Cildimizin her zaman  bakıma ihtiyacı olduğunu ve cildimize bakmak için illaki problemlerin oluşması gerekmediğini çok geç öğrenmiş olanlardan biri olarak alsın da 18 yaşından sonra herkesin cilt bakımı yapması gerektiğini söylemek zorundayım.

Cilt lekeleri nasıl geçer 7

Cilt lekeleri de kişilerin doğru bir şekilde bakım yapmaması sonucunda ortaya çıkan sorunlardan birisi olarak ele alınıyor. Doğru bir şekilde bakım yapmanız sonucunda cilt lekelerinden korunmanız mümkün ancak oluşan lekelerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil. Birçok tedavi ve krem ile belirli bir süreç içerisinde lekelerden kurtulabilirsiniz ancak sabırlı ve istikrarlı olmanız son derece önemli.

Cilt lekeleri nedenleri?

Cilt lekeleri nasıl geçer 2

 1. Sivilce lekelesi.
 2. Yaşlılık sonucu ortaya çıkan lekeler.
 3. Güneş lekesi.
 4. Çiller (Doğuştan olanlar bir kusur değildir. Dış etkenlere bağlı olarak oluşan çillerden bahsedilmektedir.
 5. Hamilelik lekeleri.
 6. Doğum lekeleri.

Cilt lekeleri nasıl geçer

Cilt lekeleri birçok nedenle oluşabilir ancak kişilerin öncelikle bu durumun neden olduğunu anlaması ve buna son vermesi gerekmektedir.

Cilt lekeleri neden olur?

Cilt lekeleri nasıl geçer 3

 1. Yanlış zaman dilimlerinde, korunmasız olarak güneşe maruz kala durumunda,
 2. Kalıtsal nedenlerden dolayı,
 3. Kullanılan ürünlerden dolayı,
 4. Solaryum nedeniyle,
 5. Yanlış bakım teknikleri nedeniyle cilt lekelerinin oluşması mümkündür.

Cilt lekeleri nasıl giderilir?

 

Cilt lekeleri en fazla karşılaşılan sorunlardan birisidir. Cilt lekeleri için bitkisel ve medikal birçok yöntem mevcuttur. Cilt lekeleri için yapılan uygulamalar;

 1. Kimyasal peeling: Kimyasal peeling uyglaması çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde derin yanıklara neden olabilir. Doğru bir şekilde yapılması halinde dış deriyi kaldırır ve lekeleri de yok eder. Bazı durumlarda ciltte kızarmalar olur ancak bu durum geçicidir.

  Cilt lekeleri nasıl geçer 9

 2. Lazer: Lazer işlemi sırasında cildin sadece lekeli kısımlarına işlem yapılır ve kimyasal peeling yapılmış gibi deri soyulur. Lazer işlemi sırasında yanma gibi şeyler hissedilebilir ve işlem ardından kabuklanmalar da olur.

  Cilt lekeleri nasıl geçer 10

 3. Mezoterapi: Cilt rengini açan ve aynı zamanda lekelerin de giderilmesini sağlayan bir yöntem olduğu bilinmektedir. Cilt yine üst tabakadan soyulur ve tüm lekelerinden temizlenmiş olur. Deri altından yapılan bir işlemdir. Alt deri beslenir ve bu sayede üst deriyi dökerek yeni derinin ortaya çıkmasını sağlar.

  Cilt lekeleri nasıl geçer 12

 4. Krem: Dermo kozmetik ürünler sayesinde de leke tedavisi yapmanız mümkündür. özellikle güneş lekeleri için bu ürünleri kullanabilir ve etkisini görebilirsiniz. Sorununuzu uzmana anlatmanız halinde size uygun bir kremi ve destekleyen ürünleri size verecektir.

  Cilt lekeleri nasıl geçer 5

 5. Maske: Cilt lekeleri için evdeki malzemelerle ya da hazır kozmetik ürünleri ile maske uygulaması yapmanız mümkündür. Dikkat etmeniz gereken nokta maskenin içeriği olacaktır. Bu sayede cildinizde herhangi bir sorun oluşmasını da engellemiş olursunuz.

  Cilt lekeleri nasıl geçer 8

Cildinizde daha fazla sorun oluşmaması için leke önleyici ve lekelerin oluşmasına neden olan sorunları giderici ürünler de kullanmanız gereklidir. Lekeler yok olabilir ancak aynı ortamlar yaratıldığında tekrardan oluşurlar. Sivilce lekeleri ve güneş lekeleri en hızlı oluşan leke türleri arasında yer almaktadır. Özellikle içeriğinde E vitamini, C ve A vitamini olan bakım ürünlerini tercih etmeniz ve su içmeye özen göstermeniz gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.