Eşya Dolabı
Çocuklarınızı asla başka çocuklarla kıyaslamayın
2 Mart 2014
admin

Çocuklarınızı asla başka çocuklarla kıyaslamayın

Aileler çocuklarının her zaman daha başarılı ve iyi huylu olmalarını ister ve sürekli çocuklarını başka çocuklarla kıyaslarlar. Fakat bunun çok...

Aileler çocuklarının her zaman daha başarılı ve iyi huylu olmalarını ister ve sürekli çocuklarını başka çocuklarla kıyaslarlar. Fakat bunun çok büyük hata olduğunu bilmeden yaparlar. Uzmanlara göre ebeveynlerin çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaları çocuk yetiştirmede yapılan yanlışların başında olduğu belirtiyor.

Tabi ki aileler bunu yaparken asla bunu çocuklarına zarar vermek için değil de kıyaslayarak çocuklarının motivesini arttırdığını düşünürler. Okuldaki ders durumunu veya normal sokaktaki davranışları sürekli başka çocuklarla kıyaslanması bir çocuğu daha fazla mutsuz yapar. Bu durum ilerleyen süreçlerde çocuklar kardeşlerini ve arkadaşlarını kıskandığı gibi okulda öğretmenleri ile olan ilişkinin de bozulmasına yol açar.

cocuklari-baska-cocuklarla-kiyaslamak

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamak onlarda öz güven eksikliğine neden olur

Çocuk gelişim uzmanı olan Gülşen Yıldırım, Çocukların başka çocuklarla kıyaslanmasının farkında olmadan çocuğun bir yanlışa sokulduğu, her çocuğun kendine özel ayrı özelliklerinin olduğunu ve kıyaslamanın sürekli kendine rakip arama ve çocuklarda özgüven eksikliğine yol açacağını belirtti. Çocukları başka çocuklarla kıyaslamak yerine çocukların yeteneklerini keşfetmek ve onların özgüvenini arttırmak gerektiğini belirtiyor. Ayrıca Gülşen Yıldırım şunu da ekliyor; “Çocuklarınızın yeteneklerini keşfetmekte onlara yardımcı olun ve onları bu süreçte daha da cesaretlendirin.”

Yorumunuz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tüm Hakları Saklıdır © 2012