Doğal yöntemlerle kan dolaşımınızı hızlandırın

Çoğu kişide zayıf kan dolaşımı çok yaygın sorunlardan bir tanesidir. Bunda muhakkak durgun hayat ve gün boyu masa başında oturmamızdan dolayı kaynaklanmaktadır. Zayıf kan dolaşımı ilerde çok ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini unutmamamız gerekiyor. Ellerde ve ayaklarda soğukluk, dudaklarda ve tırnak altlarında morluklar, ayaklarda ve bacaklarda oluşan şişlik ve karıncalanma kan dolaşımı yetersizliğinin göstergeleridir.

Vücudunuzda kan dolaşımı yetersiz ise vücudunuz düzgün çalışmaz. Kan dolaşımının artması ile iç organların daha düzgün çalışmasını sağlayabilir, cildinizin daha parlak olmasını sağlayabilir, daha fazla enerji vücudunuzda bulunacağından dolayı rahatsızlıklara karşı dayanma gücünüz artar.

Kan Dolaşımını Arttırmanın 3 Yöntemi

sporla-kan-dolasimini-arttirin

  • Ayağa kalkın ve hareket edin

Kan dolaşımınızı arttırmak aslında hiç de zor değildir. Egzersiz yapmak ve fiziksel aktivelerde bulunmak kan dolaşımını arttırmanın en basit 2 yoludur. Eğer sizlerde masa başında çalışanlardansanız her saat başında ayağa kalkın veya 5-10 dakika kadar uzanın. Öğle paydoslarınızda kısa bir yürüyüşe çıkın. Her sabah işe giderken veya akşamları işten dönerken asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın veya arabanızı uzağa park edin ve iş yerine kadar yürüyün.

Yukarıda saydığımız ipuçları sadece kan dolaşımınızın arttırmaz bunun yanında lenf sisteminin uyarılmasını sağlayarak vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Haftada üç kez 30’ar dakikalık egzersizlerle kan dolaşımınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz.

  • Baharatlı beslenerek kan dolaşımınızı arttırın

baharatlarla-saglikli-yasayin

Kan dolaşımını arttırmanın en lezzetli yöntemi baharatlı besinler ve sağlıklı besinleri tüketmekten geçer. [highlight]Narenciyeler [/highlight]bol miktarda C vitamini ihtiva ettiklerinden dolayı kan akışınızın hızlanmasını sağlar. Kan hücrelerinin daha incelmesini sağlayarak kanın daha hızlı akmasına yardımcı olur.

Aynı şekilde [highlight]kuruyemişler[/highlight] de bol miktarda E vitamini içerdiklerinden dolayı kanın pıhtılaşmasını önler ve kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olur. Yumurta ve zeytin de E vitamini bakımından oldukça zengindir.

[highlight]Domates[/highlight], likopen (Bknz: [highlight]likopen nedir?[/highlight] ) bakımından oldukça zengindir, özellikle domates pişmişse. Likopen serbest radikallerin önlemeye yardımcı olan, birçok kırmızı sebzede bulunan güçlü bir antioksidandır.

[highlight]Sarımsak[/highlight], yüksek miktarda antioksidan içerir.  Özellikle antibiyotik etkisi ile zararlılara karşı mücadelede birebirdir. Aynı özelliklere sahip olan diğer sebzeler [highlight]pırasa [/highlight]ve [highlight]turptur[/highlight].

Kırmızıbiber türlerinden bir tanesi olan [highlight]Cayenne [/highlight]ve [highlight]zerdeçal [/highlight]da kan dolaşımının artmasına yardımcı olan baharata çeşitleridir. Özellikle Hintliler tarafından fazlaca kullanılan Zerdeçal doğal kan sulandırıcıdır. [highlight]Zencefil [/highlight]vücut ısısını arttırmada ve kan dolaşımının hızlanmasında oldukça etkilidir.

Cami köşelerinde yaşlı amcalar tarafından satışına oldukça fazla rastladığımız, ipe dizilerek satılan [highlight]Alıçmeyvesi [/highlight] kalp hızının düzenlenmesine ve kalbin daha fazla kan pompalamasını sağlayarak kalbin güçlenmesine yardımcı olur.

Japon Eriği olarak bilinen [highlight]Ginkgo Biloba[/highlight] diğer adı Mabet ağacı (Bknz: [highlight]Ginkgo Biloba nedir? [/highlight]) zihinsel yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra kan dolaşımını arttırarak varis oluşumunu engeller.

  • Derin nefes alın

derin-nefes-alin

Derin nefes almak akciğerlerin genişlemesini, kapasitesinin artmasını sağladığı gibi, dolaşım sistemindeki oksijen miktarını da arttırır. Çoğumuz zayıf nefes aldığımızın farkında değilizdir. Derin nefes almak diyaframdan nefes almayla mümkündür. Yani nefes aldığınızda midenizin şişmesi, verdiğinizde ise inmesi gerekmekte.

Doğru bir şekilde diyaframdan nefes almanın yöntemi;

diyaframdan-nasil-nefes-alinir

Elinizi karnınızın üstüne koyun ve burnunuzdan nefes alın, bu sırada karnınızın şişmesi gerekiyor, verirken de ağzınızdan nefes verin bu arada midenizin inmesi gerekiyor.

Kanınızdaki oksijen miktarının artması demek metabolizmanızın hızlanması ve gün içerisinde daha dinç olmanız anlamına gelmektedir. Kan dolaşımındaki artış zihinsel aktiviteleriniz açısından da oldukça önemli ve faydalıdır.

Sağlıklı günler diliyoruz.

 

Bu yazı 294 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. birisi dedi ki:

    Ben zerdaçala bayılırım. Tanış bir doktor zerdaçal ile kan dolaşımının arttığını söylemişti bana

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz