Ebegümeci çiçeği ile capcanlı saçlar

Kış aylarını çok sevmemize rağmen, aşırı soğuklar bazen can sıkabiliyor. Bere içersinde kalan saçlar, güneş ışığıyla fazla beslenemeyen saç kökleri zamanla zayıflar ve saçlar için birer felakete dönüşür. Saçlar cansızlaşır,  parlaklığını kaybeder. Eski anneannelerimizin tariflerine göz atarken gözümüze bir tarif takıldı. Saçlara eski canlılığını ve parlaklığını geri kazandıracak eski bir tarif. Çözüm eskiden olduğu gibi basit:”kırmızı ebegümeci yağı” .

Ebegümeci bitkisi özellikle sıcak iklimlerden hoşlanan ve genellikle Mısır ve Havai gibi sıcak iklimlerin yer aldığı topraklarda yetişen şifa kaynağı bir bitkidir. Özellikle Hindistan’da kutsal bitkiler arasında yer alan ebegümeci otu, şifa kaynağı olarak da bilinmektedir. Ebegümeci çiçeği sayısız kozmetik ürünlerinde kullanılan, güzellik bakım ürünlerinin hayati maddelerinden biri olmakla beraber yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ebegümecinin şifa kaynağı olması sadece geleneksel bilgi olarak kalmayıp bilimsel olarak da ispatlandı. Bugün sizlerle ebegümeci yağının saça olan mucizevi etkisinden bahsedeceğiz:

  • Kırmızı ebegümeci yapraklarından elde edilen yağ en kırılgan saç tellerine bile hacim kazandırır, saç tellerine ipeksi bir yumuşaklık katar.
  • Kırmızı ebegümeci yağı içerdiği hidro asitler sebebiyle kepek oluşumunu engeller. Yani ebegümeci yağı kepek tedavisinde kullanılmakta.
  • Saçlarımız özellikle çevresel etkenlerden çok fazla etkilenmektedir. Havadaki kir,toz saçların cansızlaşmasına sebep olur. Ebegümeci yağı nötralize antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı çevresel etkilere karşıda saçları korur.
kirmizi-ebegümeci-ciceği

Kırmızı ebegümeci yağı saç maskesi

İşte sizlere babaannemizden kalan kırmızı ebegümeci yağı saç maskesi;

8-10 adet ebegümeci çiçeği satın alın. Bunları 4-5 gün kurumaya bırakın. (veya dire kuru ebegümeci çiçeklerini de alabilirsiniz.) Ardından kuruyan ebegümeci çiçeklerini toz haline getirin. Bu tozları Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı yeterli. En az bir hafta boyunca günde bir kez bu macunu saç derisine yedirin. Bu maskesi yedirirken kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi gece yatmadan önce yapın ve sabah kalktığınızda saçınızı yıkayarak kurutun.

Etkisini görmeniz 3-4 günü bulur fakat ardından yaşayacağınız şaşkınlığı hayal bile edemezsiniz. Saçlarınızı hayatınızda hiç bu kadar parlak görmemiş olacaksınız.

 

Bu yazı 236 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz