Skip to main content
et buzdolabında ne kadar süre saklanır

Et Dolapta Ne Kadar Süre Kalırsa Bozulmaz?

Et Buzdolabında Ne Kadar Süre Bozulmadan Saklanır?

Et, yaşamımızı sürdürebilmemiz için en önemli besin maddelerinden biri olan proteinin ana kaynaklarından biridir. Protein dışında birçok önemli besin maddesini de içinde barındırır. Bu nedenle insanlığın büyük bölümü hala eti temel gıdalardan biri olarak tüketmektedir. Beslenme için oldukça önemli olan et, saklama konusunda da bir o kadar hassastır. Dana eti, kuzu eti, tavuk ve balık fark etmeksizin, tüm et türleri uygun koşullarda saklanmadıkları takdirde çok çabuk sürede bozulur. Bunun nedeni gıdaların bozulmasına neden olan bakterilerin, ette çok daha hızlı çoğalmasıdır. Bu nedenle eti, bakterilerin yaşamasının ve çoğalmasının çok daha zor olduğu soğuk ortamlar olan buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak gerekiyor. Eti uzun süre bozulmadan saklamak istiyorsanız, dondurucuyu -18 derece ve altında bir soğukluğa ayarladığınızdan emin olmalısınız. Bu sıcaklık bakteri, maya ve küf gibi mikropları etkisiz hale getirir ve enzim aktivitesini yavaşlatır.

Et Üzerinde Gelişen ve Çoğalan Bakteriler

Patojenik bakteriler: Bunlar gıda kaynaklı hastalıklara neden oldukları için özellikle tehlikelidir. Soğutucuda saklanmayan etin üzerinde hızla büyürler ve genellikle etin görünüşü, tadı veya kokusu ile tespit edilemezler.

Bozulma bakterileri: Bu bakteriler etin üzerinde yağmacı gibi gelişir ve çoğalırlar. Etin tadını, görünüşünü ve kokusunu değiştirirler. Ancak eti tüketen kişiyi hasta etme olasılıkları patojenik bakterilere göre daha düşüktür.

Et Buzdolabında Ne Kadar Süre Saklanır?

Eti buzdolabında bozulmadan saklama süresi ile derin dondurucuda bozulmadan saklama süresi arasında bile çok büyük fark vardır. Aşağıda tüm et türlerinin buzdolabında ve derin dondurucuda ne kadar süre bozulmadan saklanabileceğine ayrıntılarıyla birlikte yer verdik.

Kırmızı Et

Kırmızı et buzdolabında beş güne kadar bozulmadan saklanabilirken, derin dondurucuda 4-12 ay boyunca bozulmadan saklanabilir.

Tavuk Eti

Çiğ kümes hayvanları buzdolabında sadece bir veya iki gün bozulmadan saklanabilirken, derin dondurucuda veya buzlukta bir yıl kadar bozulmadan saklanabilir. Pişmiş kümes hayvanları ise birkaç gün daha uzun süre buzdolabında saklanabilir.

Kıyma

Kıyma, bonfile, pirzola gibi dana eti, kuzu eti veya tavuk etinden imal edilen işlenmiş et türleri ise bir veya iki gün buzdolabında, üç ila dört ay boyunca da derin dondurucuda saklanabilir.

Salam ve Sosis

Sosis ve salam gibi et ürünleri ise paketi açılmadan buzdolabında iki hafta, paketi açıldıktan sonra ise üç ila beş gün içinde tüketilmelidir. Bu ürünler dondurucuda bir ila iki ay arasında bozulmadan saklanabilir.

Balık

Deniz ürünlerinde saklama süreleri biraz daha karmaşıktır. Örneğin yayın balığı veya morina balığı gibi yağsız balıklar altı ila sekiz ay boyunca donmuş halde bozulmadan saklanabilir. Somon balığı gibi yağlı balıklar ise iki ila üç ay boyunca dondurucuda bozulmadan saklanabilir.

Karides gibi kabuklu deniz ürünleri ve tarak gibi diğer deniz ürünleri üç ila altı ay boyunca donmuş halde saklanabilir. Pişmiş balıklar ise dondurulmuş olsalar dahi dört ila altı aydan fazla saklanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.