Skip to main content

Ev usulü pizza yapımı

Dünya üzerinde oldukça sevilen bir yiyecek olan pizza çeşitleri ülkemizde de özellikle son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlandı. Pek çok pizza çeşidi bulunurken bizler genel hatlarıyla pizza yapımı aşamalarından bahsedeceğiz sizlere.

Öncelikle pizza yapımı için gerekli olan mayalı bir hamur. Bu hamuru dilerseniz kendiniz instat maya ile hazırlayabilir ya da fırından ekmek hamuru şeklinde de daha pratik olması açısından tercih edebilirsiniz. Fırından hamuru almak pizza yapımının daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Bu işlemden sonra acilen evinize gelen misafirinize ikram etmek için özellikle kahvaltılarda da oldukça keyifli şekilde tercih edilen pizza için hamurunuzu çalışma alanınızda hafif un serperek açıyorsunuz. Hamuru açmak sadece pizzayı yapacağınız tepsi boyutunda olmalı ve normal yufka tarzında olmamalıdır.

Açtığınız hamuru tepsiye serdikten hemen sonra üzerine ister ketçap ya da ister salça ile kekiği karıştırarak bir sos hazırlayıp üzerine yayın. Sonrasında isteğinize bağlı olarak pizzanızın üzerini istediğiniz tüm malzemelerle kaplayabilirsiniz.

Malzemeler çok çeşitli olabilir. Birkaç örnek vermek gerekirse, bir gün kavurmalı, kaşar peynirli ve mısırlı yapabileceğiniz pizzanızı, bir başka gün sosis, domates, sivri biber, zeytin ve diğer farklı malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz.

Malzemeleri kendi isteğiniz doğrultusunda belirleyeceğiniz pizzanızın üzerini muhakkak kaşar peynir ile süslemeyi unutmayın. Kaşar peynirin bol olması, içerisindeki malzemelerin de daha lezzetli olmasını ve her bir dilim pizzanın kesildiğinde peynirler dolayısıyla uzamasını sağlayacaktır.

Pizza yapımı yukarıda da bahsettiğimiz gibi ister hamurunuzu siz yapın, ya da ister en yakın fırından hazır olan fark etmeksizin oldukça basit ve hem yapımı hem de yemesi keyifli bir tariftir. Pek çok farklı seçeneği bulunurken özellikle ev hanımları her geçen gün yeni türlerini de deneyebiliyorlar. ayrıca daha fazla pizza tarifine ulaşmak ve yeni lezzetler keşfetmek istiyorsanızda pizzatarifim sitesinden farklı pizzalara ulaşabilirsiniz.

Örnek verecek olursak milföy hamurlu pizza tarifi en güzel örnek olacaktır. Kare şeklinde satılan milföy hamurlarınızın üzerine yine hafif ketçaplı ve kekikli bir sosun ardından domates, sosis, mısır ya da peynirle süsleyerek fırına verebilir, ister kahvaltı davetlerinizde ya da isterseniz ikindi çaylarınızda çok beğenilecek farklı bir pizza olarak misafirlerinize sunabilirsiniz.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.