Skip to main content
filizlenmiş patates yenir mi

Filizlenmiş Patates Yenir mi?

Yemek yapmak üzere elinize aldığınız patateslerin filizlenmiş olduğunu görmek oldukça sinir bozucu bir durum olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve patatesi atmak ile yemek arasında kararsız kaldıysanız, filizlenmiş patates yenir mi sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

Patates, filizlenmiş olsa bile elinize aldığınızda hala sertse ve çok buruşuk görünmüyorsa yemek güvenlidir. Hala sert durumdaki filizlenmiş patateste besin içeriğinin çoğu hala sağlamdır. Dolayısıyla filizleri temizleyip patatesi yemeğinizde kullanabilirsiniz.

Patates filizlenirken, patlayan filizlerden yeni patates bitkisi oluşturmak üzere nişastayı şekere dönüştürür. Bu sürecin başında, filizlerin etrafında yumuşak bir bölüm fark edebilirsiniz. Bu yumuşak bölüm nişastanın şeker haline dönüşmesi sonucu oluşur. Filizleri ve yumuşak bölümü temizleyerek patatesi yemek üzere pişirebilirsiniz.

Filizlenmiş Patateste Kaçınılması Gerekenler

Filizlenme süreci ilerledikçe, daha fazla nişasta filizlerin büyümesi için kullanılmak üzere şekere dönüştürülür ve bu nedenle patates buruşmaya başlar. Buruşmuş ve aşırı filizlenmiş bir patates besin maddelerinden daha fazlasını kaybedecek ve çok lezzetli olmayacaktır. Bu nedenle filizlenme sonucu çok buruşmuş ve kırışmış patatesleri yemekten kaçınmalısınız.

Patateste Bulunan Toksinler

Patatesten patlayan filizlerde solanin ve diğer glikoalkaloidler gibi maddeler bulunur. Her ikisi de insanlar için toksiktir ve baş ağrısı, kusma ve diğer sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden patatesleri yemeden önce filizleri ve gözleri çıkarmanız gerekir. Solanin gözlerde, filizlerde ve kabukta konstantre şekilde mevcut olsa da, patatesin geri kalanında mevcut değildir. Patatesin kabuğunda yeşil renk mevcutsa, kabuklarını soyup yeşil alanı temizlediğinizden emin olun. Patatesin bahsedilen bölümlerini ayıkladığınız sürece toksik etkilere maruz kalmanız olası değildir.

Ayrıca bir veya iki patateste filizlenmiş veya yeşillenmiş bölgeleri yeseniz bile hasta olma ihtimaliniz çok düşüktür. Kendinizi hasta etmek için çok sayıda filiz ve yeşil kabuk yemeniz gerekiyor.

Patatesin Filizlenmesi Nasıl Önlenir?

  • Patatesleri uzun süre saklayacaksanız, kuru ve karanlık bir yerde tutmanız gerekiyor. Ayrıca soğanlardan uzak tutmalısınız. Çünkü daha hızlı filizlenmelerine neden olurlar.
  • Patates yetiştiricileri, patateslerin filizlenmelerini önlemek için genellikle çeşitli yöntemler kullanır. Satın aldığınız veya kendi yetiştirdiğiniz patateslerin daha uzun süre dayanmaları için birkaç ipucu ve püf noktası bilmeniz gerekebilir. Patateslerin saklama ömrünü haftalarca (hatta aylarca) uzatmak için bu basit saklama adımlarını uygulayın:
  • Genel bir kural olarak, geç hasat edilen patatesler daha uzun süre dayanma özelliğine sahiptir. Bu nedenle kışın tüketmek üzere çuvalla patates alacaksanız, son anlara kadar beklemeniz en iyisi olacaktır.
  • Kendi yetiştirdiğiniz veya satın aldığınız patatesleri uzun süre saklamaya uygun hale getirmek için açık havada bir miktar kurutulması gerekir. Bu basit ama önemli adımı atarsanız, patateslerin çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hasarlı patatesler de sağlam patateslere göre çok daha çabuk buruşur ve filizlenir. Bu nedenle üzerinde ezik veya kesik olan patatesleri satın almamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.