Skip to main content
göz altı morlukları nasıl geçer

Göz Altındaki Morluklar Nasıl Geçer?

Göz altındaki morluklar, kadın veya erkek herkesin canını sıkabilen cilt sorunlarından biridir. Göz altı morlukları kişiyi yaşlı ve yorgun gösterebilir. Dolasıyla onlardan kurtulmak için bir şeyler yapmanız gerektiğini düşünürsünüz. Bu yazıda göz altı morlukları nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek çeşitli bilgilere yer verdik.

Göz altı morluklarından kurtulmak için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını tespit etmemiz gerekiyor. Her sağlık ve cilt sorununda olduğu gibi sorunun kaynağını ortadan kaldırmak, tedavi için atılacak ilk adımdır. Göz altı morlukları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden oluşabilir:

  • Yeterince uyumamak
  • Alerji
  • Güneşe korunmasız maruz kalma
  • Yaşlanma
  • Egzama
  • Göz kaşıntısı
  • Genetik

Göz altı morlukları yeterince dinlenmediğinizin açık bir göstergesidir. Yorgun görünmekten sıkıldıysanız, göz altı morluklarından kurtulmak için bu çözüm yollarını denemeyi düşünün.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yüksek yoğunlukta küçük zincirli yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, koyu göz altı morluklarının iki nedeni olan iltihabı azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir. Yatmadan önce, her gözün altına soğuk preslenmiş çiğ hindistancevizi yağını 30 saniye boyunca masaj yaparak uygulayın. Sonuçları görmek birkaç hafta sürebilir.

Salatalık

Salatalık, lezzetli bir atıştırmalık olmasının yanı sıra, göz altı morlukları için mükemmel bir çözümdür. Salatalık, kan dolaşımını artıran ve pıhtılaşmayı azaltan yağda çözünen bir K vitamini içerir. Gözlerin üzerine yerleştirilen soğuk salatalık dilimleri, kan pompalamanın yanı sıra kızarıklıkları da giderebilir.

Soğuk süt

Süt, bir alfa hidroksi asit olan laktik asit içerir. Alfa hidroksi asitler cilde uygulandığında kırışıklıkları hafifletir, gözenekleri temizler ve cildi onarırlar. Marketlerde satılan paketlenmiş sütler bol miktarda laktik asit içerir. Bu da sütü göz altı morlukları için uygun fiyatlı ve etkili bir çözüm haline getirir. İki top pamuğu soğuk sütün içine batırın ve doğal bir çözüm için gözlerinizin altına yerleştirin. En az 10 dakika bekletin.

Domates

Domates, sebzeye kırmızı rengini vermekten sorumlu olan bir pigment olan likopen içerir. Likopen ayrıca iltihabı azaltan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen bir antioksidandır. Yapılan bir çalışmada, likopenin göz altı morluklarının nedenlerinden biri olan UV radyasyonuna karşı korumaya yardımcı olduğu sonucuna varıldı. Taze sıktığınız domates suyuna birkaç top pamuk batırın ve gözlerinizin altında hafifçe sürün. 5 dakika bekletin ve suyla durulayın.

Sallama ve demlik çay poşeti

Çay, göz altı morlukları da dahil tüm göz için faydalı olan antioksidanlarla doludur. İki çay poşetini sıcak suya batırın ve hafifçe soğuyana kadar buzdolabına koyun. Poşetlerdeki fazla suyu sıkın ve gözlerinizin üzerine yerleştirin.

Patates

Buzdolabınızda salatalık yoksa, patates göz altı halkalarını tedavi etmek için harika bir alternatiftir. Patates kanser, soğuk algınlığı ve göz hastalıklarını tedavi ettiği bilinen bir antioksidan olan C vitamini içerir. Antioksidanlar hasarlı cilt hücrelerini onarır ve göz altı morluklarının nedenlerinden biri olan melanin üretimini azaltır. Patatesin kabuğunu soyup yıkayın. Yuvarlak dilimler şeklinde doğrayın ve gözlerinizin üzerine birer dilim yerleştirin.

Gül suyu

Çalışmalar, gül suyunun cildi rahatlatan, canlılığını geri kazandıran ve kızarıklığı ortadan kaldıran bir iltihap giderici ürün olduğunu kanıtlamıştır. Günlük ve gecelik cilt bakımı rutininize eklediğinizde, cildi iyileştirebilir ve göz altı morluklarını ortadan kaldırabilir. Gül suyunu piyasadan satın alabilir veya gülleri suda kaynatarak evde yapabilirsiniz. Makyaj temizleme pamuğunu gül suyuna batırın, doğrudan göz kapaklarınıza yerleştirin ve arkanıza yaslanarak rahatlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.