Skip to main content

Hamilelikte adet görülür mü?

Birçok kişi hamilelik dönemine dair detayları merak etmektedir. Hamilelik dönemi genel hatları ile adet görülmeyen, göğüslerin şiştiği ve hassaslaştığı aynı zamanda mide bulantılarının yaşanıp çok fazla uyku uyunduğu bir dönemdir. Bazı kadınlar bu belirtileri en üst seviyelerde yaşarken bazı kadınların da hiçbir şekilde hamilelikten etkilenmediği bilinmektedir.

Hamile olduğu halde bazı hamilelik belirtilerini vermeyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

 • İdrar testinde hamileliğin görülmemesi,
 • Kan testinde hamileliğin görülmemesi,
 • Uykuda bir problem yaşanmaması,
 • Sabah bulantılarının olmaması,
 • Adet olmaya devam edilmesi gibi durumların bazen biri bazen ise hepsi hamile bir bayanda görülebilir.

Hamile bir kadın tüm belirtiler olduğu halde adet kanamasının devam ettiğini görüyor ancak testlerde hamile olduğuna dair bir bulgu göremiyorsa mutlaka bir ultrasan tedavisine girmelidir. Bazı durumlarda kadınların gebelik boyunca adet gördüğü, ilk aylarda adet gördüğü ve bazı dönemlerde adet gördüğü bilinmektedir.

Düşük ile adet kanaması birbirinden farklıdır. Adet kanı belirli aralıklar ile gelir ve sürekli bir ağrıya neden olmaz. Ağrı sürekli ve şiddetli ise, kan sürekli geliyor ve sizin hareket etmenize dahi engel oluyor ise bu durumda düşük ya da farklı bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Acil olarak bir ambulans çağırmanız gereklidir. Bu durum kan kaybı nedeniyle büyük sorunlara neden olabilir.

Hamilelik sırasında bazı kadınlar adet görebilirler. Bu durum halk arasında üstüne görmek ile de tanımlanabilir. Kişinin adeti gecikmiştir ancak doktora gittiğinde 9 haftalık hamile olduğunu öğrenir bu durumda hamileyken bir adet daha gördüğü ortaya çıkar.

Kadınların hamilelik döneminde yaşadığı kanamalara İmplantasyon kanaması adı verilmektedir.

 1. İmplantasyon kanamaları her 8 kadından 2’sinde görülen bir durumdur.
 2. Genel olarak ilk 3 ay içinde gözlemlenir.
 3. Kuvvetli değil lekelenme şeklinde kanamalardır.

İmplantasyon nedir?

Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına oturması sırasında kanamalar meydana gelir. Kadınlar genel olarak döllenme olduktan 10 gün sonra kanama yaşarlar. Bu kanama 2 gün kadar sürer ve normal bir adet kanamasından çok daha yavaştır. Adet döneminiz dışında bir dönemde kanamanız bu şekilde olursa döllenen yumurta yerleşmiş olabilir. Bu nedenle İmplantasyon kanamasının bir diğer adı da yerleşme kanamasıdır.

Hamilelikte kanama nedeni nedir?

 1. Rahim değişikliği: Hamile olan bir kadının rahmine normalde olandan çok daha fazla kan taşınır. Bu nedenden dolayı kanama olma ihtimali artar. Hamile bir bayanın cinsel ilişki yaşaması bu nedenle bazı durumlarda az bir vajinal kanama görülmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sora pelvik muayene görmeniz halinde de lekelenme görürsünüz.
 2. Düşük: Hamileliğin ilk zamanlarında özellikle 3 ay içinde kanamaların nedeni bazen kadınların düşük yapması olabilmektedir. Bu nedenle kadınların dikkatli olması önemlidir.
 3. Dış gebelik: Bu gebelik türünde genelde karın ağrısı oldukça şiddetli bir şekilde hissedilir. Döllenen yumurta rahim duvarına değil de rahim dışına gitmiştir ve burada büyümeye devam etmektedir. Bu şekilde bir hamilelik maalesef ki sonlandırılması gereken bir hamilelik türüdür. Anneyi ölüme götürme riski vardır. Durum fark edildiği anda hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir. Dış gebelik asla bir annenin sağlıklı bir çocuk elde etmesine imkan vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.