Skip to main content
hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, doğmamış bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için beslenmenize, egzersize ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Her anne sağlıklı bir bebeğe sahip olmak ister. Karnınızda taşıdığınız bebeğinizin sağlık durumunu bilmenize yardımcı olan kıstaslardan biri bebeğinizin kilosudur. Peki, hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Anne Karnındaki Bebeğin Kilosu Nasıl Ölçülür?

Çoğu hamile kadın ilk trimesterde ilk ultrason taramasını yaptırır. Doktorunuz bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini anlamak için çeşitli ölçümler yapar. Bu ölçümlerden bazıları şunlardır:

  • FL veya Femur uzunluğu
  • HC veya Baş çevresi
  • AC veya Karın çevresi
  • OFD veya Oksipitofrontal çap
  • BPD veya Bipariyetal çap
  • HL veya Humerus uzunluğu

Doktorunuz, yukarıda belirtilen parametrelerle, bebeğin kilosunu ve gebelik zamanını belirleyecektir. Ayrıca tahmini doğum zamanı hakkında da sizi bilgilendirecektir. Doktor tarafından yapılan ölçümler tam olmayabilir, ancak doktorunuzun bebeğin genel sağlığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldırmak İçin Ne Yiyebilirsiniz?

Hamilik sırasında bebeğin kilo almasına yardımcı olmak için aşağıdaki yiyecekleri yiyebilirsiniz:

Tatlı patates

Tatlı patates lif, potasyum, C vitamini, B6 vitamini, demir, bakır ve beta-karoten açısından zengin bir kaynaktır. Tatlı patateste bulunan beta-karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. A vitamini anne karnındaki bebeğin cilt, kemik ve gözlerinin gelişimi için gereklidir. Ayrıca vücuttaki demir seviyesini arttırır. Tatlı patatesi püre, pişmiş, haşlanmış ve kızartma olarak yiyebilirsiniz.

Mercimek ve Fasulye

Mercimek ve fasulye demir ve protein açısından çok zengindir. Ayrıca diyetinize fasulye ve mercimek ekleyerek yeterli lif, folat ve kalsiyum elde edersiniz. Çinko bakımından da zengin olan fasulye, doğum sancısını hafifletmek, doğum kilosu düşüklüğü ve erken doğrum riskini azaltmak için mükemmeldir.

Portakal suyu

Güne bir bardak taze portakal suyu ile başlayın ve C Vitamini, potasyum ve folat seviyenizi artırın. Folat ve folik asit hamilelikte son derece önemlidir. Vücudunuzun bu besin maddelerinin günlük gereksinimlerini karşılayarak, bebeğin belirli doğum kusurları yaşama riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca portakal suyu genel sağlığınızı, metabolizmanızı ve kas fonksiyonlarınızı yerinde tutmanıza yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt kalsiyum, protein, B vitamini, çinko ve diğer kemik yapıcı besinler açısından çok zengindir. Bir anne olarak günlük kalsiyum gereksiniminiz 1000 mg’dır ve bu gereksinimi yoğurtla karşılayabilirsiniz. Yeterli miktarda kalsiyum alımı, kemik ve diş sağlığınızı iyi seviede tutmanın yanı sıra, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini de azaltır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana, brokoli ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler temel besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler hamile bir kadın ve onun gelişmekte olan bebeği için harikalar yaratır. Günlük kalsiyum, potasyum, A vitamini, folat ve lif ihtiyacınızı yeşil yapraklı sebzeler yiyerek karşılayabilirsiniz.

Somon balığı

Somon balığı, omega-3 yağ asitleri ve proteinin en iyi kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri, beyin ve göz gelişimine yardımcı oldukları ve annelere gerekli miktarda protein sağladıkları için anne karnında büyüyen bir bebek için çok faydalıdır. Somon balığı, içinde çok düşük cıva bulunduğu için hamile kadınlar için güvenli kabul edilir.

Yumurta

Yumurta, hepsi anne karnındaki bebeğin büyüme ve gelişmesi için inanılmaz faydalı olan bir protein, A vitamini ve D vitamini deposudur. Aslında, yumurta içerdiği protein miktarı açısından eşsiz bir yiyecektir. Bu da yumurtayı hamilelik sırasında tüketmek için mükemmel bir yiyecek haline getirir. Yumurta ayrıca amniyotik sıvıyı güçlendirme, doğum kusurlarını ve düşük doğum ağırlığını önlemeye yardımcı olan folik asitler ve demir bakımından da zengindir.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında, yukarıda sayılanlar dışında süt, tavuk ve soya fasulyesi gibi yiyecekler bulunmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve bebeğin sağlıklı şekilde büyümesi ve gelişmesi için tüm bu yiyecekleri ve diğerlerini doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde tüketmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.