Skip to main content

Hamilelikte bulantı ve mide yanması

 

 

 

 

 

Bulantının nedeni ilk hamilelik haftalarındaki gibi hormonel değil aslında asidin mideden yemek borusuna doğru kaçması sonucu oluşur. Reflü adını verdiğimiz  bu durum hamilelikte özellikle daha fazla gerçekleşir. Çünkü bütün kaslardaki gevşeme hali sindirim sisteminde de olacağı için yemek borusu ile mide arasında tek yönlü çalışan, yani yukarıdan aşağıya doğru çalışan o kapak gevşek olduğu zaman bu sefer mideden yemek borusuna doğru kaçak yapmaya başlayacaktır.

Böylelikle özellikle de yemek yedikten sonra  hemen yatarsanız mideden yemek borusuna doğru asit kaçar ve yemek borusunda yanma hissi ve böylece bu da bulantı hissine neden olacaktır.Büyüklerimiz bunu sebebinin bebeğin saçlanmasına vermişlerse de bunun saçlanma ile hiç alakası yoktur. Zaten rahim içindeki bebeğin saçlanması ile bebeğin saçlanmasının hiçbir alakası yoktur.Çünkü rahimin mide ile bağlantısı yoktur. Bu nedenle bu saçlanma değil aslında mide yanmasıdır.Mide yanması için kendi alacağınız yöntemler şunlar olabilir;

Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir

Susamlı gıdalar veya poğaça gibi gıdalar siz de yanma hissi oluşturuyorsa bunlardan kaçınmalısınız

Yemek yedikten en az 2 saat sonra uzanılmalı

Eğer tüm bu önlemlere rağmen hamilelikte midede bulantısı ve hamilelikte midede yanması geçmiyorsa, doktorunuzun sizlere önereceği anti asit veya reflü giderici, asit kaçağını giderici ilaçları çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.Bebeğiniz ve sizlere sağlıklı günler diliyoruz,bizleri Facebook’ta da takip edebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

gamzeli

Hayatını modaya admış biri.Hayalperest,uçuk ve neşe dolu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.