Skip to main content
hamilelikte kalça ağrısı neden olur

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Birçok kadın hamilelikte kalça ağrısı yaşar. Ağrı en çok ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde görülür. Ancak ilk üç aylık dönemde de başlayabilir. Hamilelikte kalça ağrısı neden olur ve nasıl geçer sorularının cevapları için okumaya devam edin.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Normal mi?

Hamilelik genellikle çeşitli ağrı ve sancılarla el ele giden bir süreçtir. Hamilelikte kalça ağrısı yaygın görülen bir durumdur.

2018’de yapılan bir çalışmada, hamile kadınların yaklaşık %32’sinin hamilelik sırasında bir dönem kalça ağrısı yaşadığını göstermiştir.

Uzmanlar, vücudun hamilelik sırasında ürettiği hormonların eklemleri gevşettiğini ve bunun da eklemleri daha hareketli ve rahatsızlanmaya daha eğilimli hale getirdiğini belirtiyor.

Kalça vücudu ve hareketi desteklemedeki rolü nedeniyle ağrıya eğilimli bir uzuvdur. Uzun süre ayakta durmak, belirli egzersizler yapmak ve belirli pozisyonlarda oturmak veya uzanmak hamilelikte kalça ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik sırasında kalça ağrısının altında yatan ana nedenler şunlardır:

  • Relaxin adı verilen bir hormonun salınması
  • Kilo almak
  • Duruş değişiklikleri

Kalça ağrısı herhangi bir trimesterda ortaya çıkabilse de, genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde gelişir.

Relaxin, kas-iskelet sisteminin çeşitli bölümlerinde değişikliklere neden olan bir hormondur. Kas-iskelet sistemi kemikler, bağlar ve diğer bağ dokulardan oluşur.

Relaxin, kıkırdak ve tendonları değiştirerek gevşetir. Kalçanın doğum için yayılmasına ve genişlemesine yardımcı olur. Kasların ve bağların gerilmesi aşağıdakilere neden olabilir:

  • Sakroiliak eklemlerin (Kalçada ağırlığı taşıyan eklemler) disfonksiyonu
  • Yuvarlak bağlarda (karın bölgesinin her iki tarafında kasık bölgesinden geçen kalın lifler) ağrı
  • Simfizis pubis disfonksiyonu (pelvik kemiklerin ayrılması nedeniyle ağrı ve hareketliliğin azalması)

Kilo alımı hamileliğin doğal bir etkisidir. Sağlıklı bir kiloda başlayan bir kadın hamilelik sırasında 25 ila 35 kilo alabilir. Hamile kadınlar kilo aldıkça, kalçaya ilave yük uygulanabilir.

Hamileliğe bağlı kilo alımının çoğunluğu karın bölgesinde meydana gelme eğiliminde olduğundan, vücudun ağırlık merkezi değişmeye başlayabilir. Bu değişiklik kalçaya ek zorlanma getirebilecek zayıf postural duruşa neden olabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik sırasında kalça ağrısını tedavi etmenin birkaç potansiyel yolu vardır. Bunlar arasında tıbbi tedavi seçenekleri, evde tedavi ve kalça ağrısını hafifletmeye yardımcı olan basit egzersizler yer alır.

Bazı durumlarda hamilelikte kalça ağrısını hafifletmek için birkaç tedavi yönteminin bir birleşimi uygulanabilir.

Tıbbi müdahale

Hamilelik sırasında kalçada kalıcı ve şiddetli ağrı yaşandığında, doktora başvurulmalıdır. Doktor, erken doğum belirtileri ve diğer olası komplikasyonları kontrol etmek için kadını ve fetusu inceleyecektir.

Bazı durumlarda, doktor kalça veya vücudun diğer bölgelerine bağlı ağrıyı tedavi etmek için reçetesiz satılan bazı ilaçları önerebilir.

Sıcak kompres

Sıcak kompres, hamilelik sırasında kalça ağrısını hafifletmeye yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Bir havluyu ılık suyla nemlendirerek sıcak kompres uygulanabilir.

Alternatif olarak, eczaneden satın alınabilecek bir kompres veya ısıtma yastığı kalçaya ısı uygulamak için kullanılabilir. Hamile bir kadının sıcak kompresi doğrudan cilde veya karın bölgesine uygulamaktan kaçınmalıdır.

Pelvik kemeri

Pelvik kemeri, kadınların hamilelik sırasında kalçalarını desteklemek için kullanabileceği destekleyici bir cihazdır.

Bir çalışmada, pelvik kemeri kullanmanın hamilelik sırasında vücut üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve kalça ağrısını hafiflettiği tespit edilmiştir. Pelvik kemeri internetten veya hamilelik ürünleri satan bir mağazadan temin edilebilir.

Hamilelik yastığı

Yana dönüp uyuyan hamile kadınların bacaklarının arasına bir yastık koyması tavsiye edilir. Hamile kadınlar için ekstra destek sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmış yastıklar mevcuttur. Normal bir yastık çok az destek sağlarken, hamilelik yastığı tüm vücut boyunca uzandığından azami destek sağlayacaktır. Ayrıca bu özel yastıklar kalça ağrısını hafifletmek için en uygun pozisyonda kullanabilme olanağı sağlamaktadır.

Kalça ağrısı için egzersizler

Uzmanlar kadınların hamilelik boyunca egzersiz yapmaya devam etmesini önermektedir. Bu egzersizler yürüyüş, yüzme, yoga ve diğer hafif ve orta dereceli aktiviteleri içerebilir. Egzersizlerin önemli bir faydası, kalçaya ek baskı uygulayan ekstra kilo alımını önlemeye yardımcı olabilmeleridir.

Doğum öncesi bir yoga kursuna gitmek, hamile bir kadın için iyi bir seçenek olabilir. Bazı yoga hareketleri, ağrı ve sancıya eğilimli kalça ve vücut bölgelerini germeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.