Skip to main content

Hamilelikteki Kasılmalar Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Hamileliğiniz süresince kasılmaların olması son derece doğaldır ve bu süreç doğum sürecinin küçük bir kısmıdır. Kadınlar birbirleri arasında hamilelik kasılmaların hakkında konuştukça paniklerler. Bugün siz değerli bayanlarla hamilelik kasılmalarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz ve sizlerin bu konuda yeterince bilgi edinmesini sağlamaya çalışacağız.

Hamilelikte oluşan kasılmalar nedir?

Hamilelik esnasında oluşan kasılmalar aslında uterusunuzda oluşan kasılma ve gevşeme hareketlerinden ibarettir. Aslında bu kasılmalar bebeğin dış dünyaya doğru itilmesini sağlayan hareketlerdir.

Uterus normalde  bir elma büyüklüğünde iken doğum esnasında burası bebeğin çıkabileceği kadar genişler ve doğumun ardından tekrar eski boyutuna geri döner. Aslında kasılmalar Uterusun eski haline dönmeye çalışmasından dolayı olmaktadır.[highlight]Her bir kasılma evresinin ardından oluşan rahatlamanın ardından ağrı süresi azalmaya başlar ve bu sırada uterusta yer alan bebek pelvise doğru itelenmeye başlar.[/highlight]

Peki doğum kasılmasını nasıl anlayacaksınız?

Doğumun hemen öncesinde, rahim doğuma hazır olabilmek için 2-3 cm kadar büyüme ihtiyacı duyar.Bu büyüme sürecini birkaç kasılma ile yapar.Kasılma periyotları 20 dakika veyahut 30 dakika süresince, her beş dakikada bir kasılma hissedebilirsiniz.Ardından 1 saat boyunca, bu bazı bayanlarda 1 gün kadar olabilir, kasılma durur.Bu kasılmalardan doğum kasılması anlamak aslında zordur.Çünkü bu kasılmaların doğuma hazırlık amacıyla mı oluştuğu veya doğuma başlamak için mi oluştuğu ayırt etmek kolay değildir.

Fakat birkaç yöntem ile doğum kasılması ile doğuma hazırlık kasılmalarını anlayabilirsiniz. Doğum öncesi kasılmaları ve sancıları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün de sürebilir.Ağrıma şiddetleri  birbirine eşit olabilir ya da oluşan kasılmalar durabilir.Doğum öncesinde oluşan kasılmalar bir başlar bir durur veyahut 30 ar saniyelik periyotlarla devam eder.

Aktif doğum sancıları ise biraz daha farklıdır. Bu kasılmalar başladığında konuşamazsınız ve kasılma süreci 60 saniye sürebilir ve bu ağrılar 30. Saniyenin ardından en yüksek seviyeye ulaşır.Ardından kasılmalar beş dakikada bir gelmeye başlar ve en önemlisi doğum kasılmaları süreci düzenli gelir ve asla geçmez.Zaman ilerledikçe de şiddet artmaya başlar.[highlight]Bu yukarda anlattıklarımız her kadın için farklı olabilir, hepsi genellemeden ibarettir.[/highlight]

Bu oluşan kasılmalar nasıl bir histirler?

Bu ağrı çeşidi kadından kadına farklılık göstermektedir.Bazı kadınlara göre bu sancı regl sancısına benzetilirken, baz kadınlara göre ise karın etrafının bir halatla sıkılmasına benzetilmektedir.Fakat bir çok kadına göre bu bir sırt ağrısına benziyor.Şunu unutmamanız gerekir ki bu ani bir şekilde oluşan bir ağrı değil aksine dakik bir şekilde adım adım oluşur.

Oluşan kasılma sancısı nasıl azaltılabilir?

Öncelikle buna mental olarak hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Doğum sancısı geldiğinde tek yapmanız gereken stres yapmadan, paniklemeden bu oluşan sancının çok doğal bir sancı olduğunu düşünmeniz ve her şeyin düzgün olduğuna inanmanızdır.Aksi taktirde artan adrenalin hormonu sizin daha da stres yapmanıza sebep olacak ve daha fazla sancı hissedeceksiniz.Nefes alma teknikleri burada çok fazla işe yaramaktadır.Doğru nefes tekniği ile sakin olmayı başarabilecek ve sancının gittikçe artmasını engelleyeceksiniz.[highlight]Kasılmalar esnasında yukarıda bahsettiğimiz gibi bel ağrısına benzer bir ağrı oluşur ve bu esnada birisinin belinize masaj yapması sancınızı azaltabilir.[/highlight][highlight]Dik oturup sallanırsanız da bu sizi rahatlatacaktır.[/highlight]

Kasılmalar hakkında ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.