Hamileyken araba kullanan bayanlar dikkat

Hamile bayanların normalde olduklarından daha dikkatli olmaları gerekerken biline  bir gerçek. Çünkü artık tek değil iki can. Ve sadece kendi duygularına göre değil artık bebeğin duygularına göre de davranmak zorunda. Bugün sizlerle hamile bayanların araba kullanırken neden daha fazla dikkat etmeleri gerektiği konusunda Huffingpost’ta yayınlanan bir haberden bahsedeceğiz.

Huffingtonpost’ta yayınlanan bir araştırmaya göre hamileyken araba kullanan kadınların kaza riski daha fazla. Araştırmaya göre hamileliğin 14-26. haftaları arasında araba kullanırken kaza riski daha fazla. Kanadalı araştırmacılar hamileliğinden 3 yıl önce 500.000 kadını incelemeye aldı. Kadınların aylık ortalama kaza sayısının 177 olduğu kaydedildi. Hamileliklerinden sonra ise aylık 252’ye yükselen rakam araştırmacıları şaşırttı. Araştırmacılar istatistiki olarak her 50 kadından 1’inin ciddi araba kazalarına karıştığını gösteriyor.
hamilelikte-araba-kullanmak

Toronto Üniversitesi’nden Dr. Donald Redelmeier, ” Kadınlar hamilelik döneminde uçaklardan, dalıştan ve saunadan  korkuyor ancak araba kazalarını es geçiyor. Araba kazaları sağlıkları için daha büyük risk oluşturuyor. Araştırmanın bulguları hamilelerin daha dikkatli araç kullanması gerektiğini gösteriyor. Çok basit bir araç kazası bile hem anne hem de bebek için ciddi sorunlar yaratabilir.” dedi.

Hamilelikte yaşanan genel sağlık sorunlarından olan mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk vb. basit görünen durumlar araç başındayken yaşandığında istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Uzmanlar anne adaylarının araç kullanırken dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Hamile bayanlara buradan daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz.

Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik süreci geçirmeniz dileğiyle.

Kaynak: milliyet

Bu yazı 235 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. İkbal dedi ki:

    hamileyken araba kullanmayalım bayanlar

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz