Skip to main content

Hintlilerden doğal cilt bakım önerileri

Bugün siz değerli takipçilerimizle Hintlilerin güzellik sırlarını paylaşacağız. Tamamen doğal ürünlerle yapılan bu bakım ürünleri ile her türlü cilt sorunundan kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

Hint felsefesine göre gül arınmayı temsil ederken badem ve safran bereketi temsil eder. Badem içerdiği esansiyel yağ asileri sayesinde cildinizi sıkılaştırmanın yanında pürüzsüz bir hale getirir. Ayrıca içerdiği E vitamini ve antioksidanlar sayesinde cildinizdeki toksinleri nötralize etmede ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızda yardımcı olur.

Gül suyu ve safran içerdiği C vitamini ve polifenoller ile aynı zamanda cildinizdeki çizgilerin yok olmasını sağladığı gibi cildinizin yumuşamasını ve kapanmış gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin nefes almasını ve böylece mükemmel pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Badem,gül suyu ve safran ile yapılan yüz maskesi;

Malzemeler;

4-5 adet badem

Sıcak su içersinde çözülmüş safran

Birkaç damla gül suyu

Yüz maskesinin hazırlanışı;

Bademleri bir kap içersinde öğüttükten sonra üzerine birkaç damla gül suyumuzu damlatıyoruz ve macun haline gelinceye kadar karıştırıyoruz. Ardından önceden içersinde safran ile beklettiğimiz sıcak suyu bu macun ile karıştırıyoruz. Ardından oluşan bu karışımı yüzümüze maske şeklinde uyguluyor e kuruması için bekliyoruz. Ardından yüzümüzde kurumuş olan bu maskeyi ıslak elle yavaşça çıkarıyoruz, bu esnada ölü deri hücreleri maske ile birlikte çıkacağınız fark edeceksiniz.

Kronik sivilcelerin Hint tarzı tedavisi

hint-güzellik-macunları

Sandal odunu otu içerdiği antiseptik, dezenfektan ve anti-inflamatuar özelliği ile parlayan ve pürüzsüz ciltelere sahip olmanızda sizlere yardımcı olur. Ayrıca her türlü yaranın veya cildinizde oluşan izlerin yok olmasını da sağlar. Fakat Hindistan’da özellikle sivilcelerin tedavisinde çokça kullanılmaktadır. Sandal odunu bitkisi Hindistan’da kutsal koku olarak geçer.

Hintlilerin doğal sivilce macunu;

Malzemeler;

Az miktar vetiver otu

Birkaç damla vetiver yağı

2 çay kaşığı kadar sandal ağacı tozu

Hint Sivilce maskesinin hazırlanışı;

Birgün öncesinden vetiver otunu bir suda bekletin. Ertesi gün bu suyu süzün ve bu suda bekleyen vetiver otuna, sandal ağacı tozunu ekleyin ve üzerlerine  vetiver yağı damlatıp macun kıvamına gelinceye kadar ile karıştırın. Daha sonra oluşan bu macunu yüzünüzdeki veya vücudunuzdaki sivilceli bölgelere sürün. Fakat bu macunu uygulamadan önce uygulayacağınız bölgeleri su ile yıkayıp iyice kurulayın. Bu macunu 2-4 hafta boyunca her gün tekrarlayın. Cildinizdeki sivilcelerin birer birer yok olmasını gülen gözlerle seyredin. Macunu kullandıktan sonraki kalan kısmını buzdolabında bekletin.

Yüzünüzdeki lekelerden kurtulun

kahverengi mercimekHindistan’da Masoor dal diye geçen kahverengi gözeneklerin sıkılaşmasını, cildin beslenmesini ve cildinizdeki lekelerin yok olarak doğal bir parlaklık kazanmasını sağlayan mucizevi bir bitkidir. Doğanın en güçlü cilt şifacılarından biri olan Ghee yağı (sade yağ) veya Hint Sade Yağ diye de geçer,  derinin temizlenmesini sağladığı gibi cildin nemlenmesini de sağlar. Hindistanlılar özellikle ciltlerinde oluşan lekeler için Ghee Yağı (Sade Yağı) kullanırlar.

 

 

 

Cildinizdeki lekelerden kurtulmak için macun;

Malzemeler;

2 çay kaşığı kadar masoor dal (kahverengi mercimek)

1 yemek kaşığı Ghee Yağı (Sade Yağ)

Macunun Hazırlanışı;

Kahverengi mercimekler 1 saat boyunca suda bekletilir ve ardından süzülür.Mercimeklerin üzerine Ghee Yağı(Sade Yağ) katılıp iyice ezip macun hale getirilir. Yüzünüzü önceden yıkayın ve iyice kurulayın.Ardından hazırladığımızı ciltteki lekelere karşı macunu maske şeklinde uygulayın ve yarım saat kadar beklettikten sonra ıslak parmaklarla maskeyi alın. En iyi sonucu almak için önce günde bir kez daha sonra ise haftada bir kez cildinize uygulayın.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.