Skip to main content

İpek yastıklarda uyumak saça ve cilde iyi geliyor

Yastıklar cildinizin ve saçınızın dostu veya düşmanı olabilir. Gece boyunca cildinizin ve saçınızın yastığa sürtünmesi sonucunda saçlarınız ve cildiniz bundan zarar görebilir. Bu yüzden daha sağlıklı ve yumuşak yastık kılıflarının kullanılması gerektiği uzmanlar tarafından hep tavsiye edilmiştir.

Bugün ipeğin cildimiz ve saçınız açısından etkisini inceleyeceğiz. Uzmanlara göre ipek yastıklar hem cilde hem de saça iyi gelmektedir peki neden?

ipekin-saca-ve-cilde-faydas

İpek ve Cilt;

İpek ,insan derisine en çok benzeyen şeydir.  İpek insan cildinde yer alan 18 temel proteinin hepsini içerir. Aynı zamanda insan derisinin pH değeri ile aynı değere sahip olarak erken yaşlanmayı önlendirici  etkiye de sahiptir.

Ayrıca ipek hücresel rejenerasyonu arttırmaya yardımcı ve bu şekilde de cildin erken yaşlanmasını önleyici albumin liflerini içermektedir.

Çok emici olan pamuğun aksine ipek,  cildimizin doğal nemini emmemektedir. İpek cildin nemini emmediği için de daha iyi bir hidrasyon, daha canlı cilt ve daha az kırışıklıklar ciltte meydana gelir.

İpek pürüzsüz bir yapıya sahip olduğu için cilde daha az basınç uygulayarak cildin zarar görmesini engeller.

İpek aynı zamanda doğal bir ısı tutucudur. Vücut ısısını koruyarak soğuk gecelerde  aşırı üşümeyi, sıcak gecelerde de aşırı terlemeyi önler.

İpek ve Saç;

İpek yastıkta uyumak saçın daha az yıpranmasını sağlar. Pamuk yastıklar yumuşak olmalarına rağmen gece boyunsa saçın yastığa sürtünmesi sonucu saçın yıpranmasını incelmesini ve saç kırılmasına yol açar.  İpek daha yumuşak bir yapıya sahip olmasından dolayı saçın daha az kırılmasına ve daha az karışmasını sağlar.

İpek yastıklar pahalı olabilir ancak sağlık için değmez mi?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.