Skip to main content

 İshale Ne iyi Gelir

Yılda en az iki üç defa karşılaştığımız ishal sorununun çözümüne dair sizler için ishale ne iyi gelir sorusuna cevaplar aradık. Suyun emildiği kalın bağırsağın çeşitli sebeplerden ötürü yeterince ememez duruma gelmesi durumunda dışkının normalden daha yumuşak ve sulu çıkması durumunda ishal meydana gelir. İshal hemen hemen herkesin yanlış bildiği şekilde bir hastalık değildir polifaktörel nedenli bir semptomdur. Özellikle çoçuklarda ve bebeklerde görülen ishalin hayvanlarda da görüldüğü belirtilmekte ve önlenmediği sürece ölüme bile yol açtığı saptanmıştır. Yazımızda yetişkinler, çocuklar hatta bebeklerde uygulanabilecek ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel karışımlara yer vereceğiz.

ishale ne iyi gelir

Pirinç suyu ve pirinç

Yapılan araştırmalar sonuçu düşük lif oranına sahip olan pirinç ishale iyi gelen yiyecekler arasında kuşkusuz ilk sırayı almaktadır. Bunun için pirinci 10 yada 15 dakika ıslattıktan sonra pilav yapar gibi yağsız şekilde ve pilavdan daha fazla lapa dediğimiz kıvamda pişirerek tüketebilirsiniz. Bunun yanısıra bir su bardağı pirinci kaynamış ve altı kapatılmış suda bir saat bekleterek daha sonra pirinçleri süzgeç yardımı ile süzerek kalan suyunu içmenizde ishale iyi gelecektir. Pirinçin yapısından dolayı dışkının sertleştiğini ve normale döndüğünü göreceksiziniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle pirincin beyaz olmasına özen gösterin esmer pirincin ishal tedavisinde kullanılmadığını unutmayın. Esmer pirincin lif açısından çok yoğun olduğu için dışkıyı katılaştırmasında bir etkisi bulunmamaktadır.

Kahve ve Limon

Kahve ve kahve kokusunu sevenlerin kolayca uygulayacağı bu yöntem de 1 tatlı kaşığı kahvenin üzerine yaklaşık yarım limonu sıkarak için. Ardından bol ılık su için. Bu yöntem ishal tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir.

Muz

Potasyum açısından zengin bir meyve olan muzun ishal tedavisinde önemi büyüktür. İshalde kaybedilen minerallerin muz ile alınımı sağlanmasından dolayı faydalı meyveler arasında ilk sırayı almaktadır. Muz ister büyük parçalar halinde ister ezerek yenilebilir ve ardından ılık su içilir.

Zencefil çayı

Zencefil çayı ishale iyi gelen bitkisel çaylar arasındadır. Hazır paketler halinde piyasada bulabileceğiniz yada aktarlardan alabileceğiniz zencefili siyah çay şeklinde demleyerek içebilir ve ishalden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken nokta bitki çaylarının toksin etkisinden dolayı günde bir bardaktan fazla içilmemesidir.

Patates Çorbası

4-5 tane orta boy patatesi bir tencereye küçük dilimleyin ve üzerine iki parmak fazlasınca su ekleyerek kaynatın daha sonra isterseniz baharat ve tuz ilave ederek blender yardımı ile ezerek çorba kıvamına getirin. Ishal olduğunuz bu dönemlerde patates çorbasını bol miktarda yediğinizde ishalinizi durmaya yardımcı olacaktır.

Havuç

Kabuğu soyulan havuçları dilimleyerek tencerede yeterli miktarda su ile iyice haşlayın. Daha sonra soğumasını bekleyip iyice ezerek püre haline getirin. İshal olduğunuz günler her yarım saatte bir bir tatlı kaşığı havuç püresini tüketiniz.

Bal

Antibakteriyel özelliğinden dolayı bakterilerin neden olduğu ishalin tedavisinde bal kullanılır. Bunun için bir bardak sıcağa yakın ılık suyun içine bir yada iki tatlı kaşığı balı atıp eritin daha sonra için.

Elma sirkesi

Diğer bir antiseptik özellikte içecek olan elma sirkesininde ishale iyi geldiği yapılan araştırmalarla doğrulanmıştır. Her yenilen yemeğin ardından bir su bardağı suyun içine birkaç dala elma sirkesi damlatıp içebilir böylece ishalden kurtulabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesininde mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kepek

İshale iyi gelen besinlerin arasında kepekte de yerini almaktadır. Kepeğinde ishal tedavisinde olumlu sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Kepeğin ishal tedavisindeki önemi suyu emmesi ve böylece dışkının katılaşmasını sağlamasıdır. Kepek ister yiyeceklerin içinde ekmek vb. gibi isterde bir kaşık yardımı ile yenebilir.

Umarız ishale ne iyi gelir sorunuza bir cevap vermişizdir. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için sitemizin arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.