Skip to main content
ıspanak nasıl kolay temizlenir

Ispanak Nasıl Kolay Temizlenir?

Ispanak oldukça yüksek besin değerlerine sahip, lezzetli bir sebzedir. Her mutfakta haftada bir veya iki haftada bir mutlaka pişirilir. Hatta çiğ olarak salatalara ya da smoothie adı verilen birkaç sebze ya da meyvenin karışımı ile hazırlanan içeceklere katılarak da tüketilebilir. Her sebze ve meyvede olduğu gibi ıspanak da kullanmadan önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Peki, ıspanak nasıl kolay temizlenir?

Çok faydalı besin maddeleri ile dolu olan ıspanak, en iyi kumlu topraklarda büyür. Hasat edilirken küçük kum taneleri ıspanak yapraklarının kırışıklıklarında kalır. Ispanak uygun şekilde temizlenmediğinde bu kum taneleri hem tadını hem de dokusunu olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle ıspanak diğer sebzelere göre daha titiz şekilde temizlenmelidir. Bu nedenle ıspanak nasıl kolay temizlenir değil, ıspanak nasıl iyice temizlenir sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Ispanak Nasıl Temizlenir?

  1. Bir mutfak makası ile ıspanak yapraklarının uzun saplarını kesin.
  2. Gördüğünüz kir ve kalıntıları temizlemek için ıspanak yapraklarını akan musluğun altında iyice yıkayın. İşlem zaman alıcı olsa da, en iyi sonucu yaprakları tek tek yıkayarak alırsınız.
  3. Büyük bir kaba soğuk su doldurun. Ispanak yapraklarını kaba batırın.
  4. Kalan kirin ve kumun kabın dibine çökmesini sağlamak için beş ila on dakika bekletin. Kiri ve kumu yapraklardan temizlemek için 2 ila 3 dakikada bir ıspanakları karıştırın.
  5. Ispanak yapraklarını elinizde suyun içinden alarak bir süzgecin içine koyun ve bir kenara bırakın.
  6. Ispanak yapraklarını suyun içinde beklettiğiniz kabı boşaltın ve dibe çökmüş kiri ve kumu durulayın. Kabı kuru kağıt havluyla iyice kurulayın.
  7. Kaba tekrar soğuk su doldurun. Ispanak yapraklarını tekrar kabın içine koyun. Yapraklarda kalan kiri ve kumu temizlemek için ıspanağı her iki ila üç dakikada bir soğuk suyun içinde karıştırın.
  8. Ispanak yapraklarını kabın içinden alın ve bir sebze kurutucu ile üzerindeki fazla suyu giderin. Sebze kurutucunuz yoksa, yaprakları kurutmak için kağıt havluyla silin.
  9. Ispanak yapraklarını, kuruyana kadar yaklaşık bir saat kuru kağıt havluların üzerine yerleştirin.
  10. Ispanak yapraklarını temiz, kuru kağıt havlulara sarın ve saklamak için plastik bir torbaya koyun. Ispanakları taze tutmak için buzdolabınızın sebzelik çekmecesinde saklayın.

Ispanak yapraklarının solmasını önlemek için ıspanak saklamadan önce iyice kurutulmalıdır. Tamamen kuru ıspanak yaprakları çok daha uzun süre dayanırken, ıslak ıspanak hızla çürümeye meyillidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.