Kahve Falına Nasıl Bakılır?

Paylaş
 

Kültürümüzün önemli simgelerinden biri olan Türk kahvesi, kendine has kokusu, tadı ve köpüğü ile özellikle Türk insanının vazgeçilmezlerinden biridir. Namı ülke sınırları dışına çıkmış olan Türk kahvesinin gelenek haline gelmiş bir diğer simgesi de kahve falı… İçildikten sonra fincanın ters çevrilip soğumaya bırakılması ve ardından dibinde kalan telvenin fincan içerisinde oluşturduğu şekiller ile kahveyi içen kişi ile ilgili çeşitli yorumlar yapılır. Evde aile arasında, arkadaşlar arasında bakıldığı gibi, bu işi ticarete dökmüş kişilerin sayısı hiç de azımsanamayacak kadar fazladır. Özellikle kadınlardan büyük ilgi gören kahve falı günümüzde o kadar yaygınlaşmıştır ki, para karşılığında falcılara gidilmenin yanı sıra, akıllı telefonlarda fal baktırabileceğiniz birçok fal uygulaması da bulunmaktadır.

Kahve Falı Sembolleri 

kahve-fali-nasil-bakilir-2

Sembollerden bahsetmeden önce şunu da belirtelim; kahve falı fincanın bardağının içine ve fincanın tabağına bakılarak, üzerinde kahvenin yarattığı şekilleri yorumlamaya çalışılarak bakılır. Peki, kahve falı sembolleri nelerdir? Bu yazımızda fincan içinde en çok görülen ve ne anlama geldiği en çok merak edilen şekillerden bahsedeceğiz…

Kuş: Kendi falına bakmak isteyenlerin anlamını en çok aradığı sembollerden biridir. Fincan içerisinde görünen kuşlar, fincan sahibi için yakında hayırlı bir olayın gerçekleşeceği şeklinde yorumlanır.

Tavşan: Şans getirdiğine inanılan tavşan, kahve falında da en çok benzetilen şekillerden biridir. Fincanın içinde tavşan sembolü görüyorsanız, bunu çok çabuk gelecek sevindirici bir haber olarak yorumlayabilirsiniz.

At: Fal bakanların adını en çok andığı hayvanlardan biridir. At murattır sözünden yola çıkılarak, fincanda at görülmesi genellikle fincan sahibinin muradına ereceği, dileklerinin kabul olacağı söylenebilir.

Erkek: Falda erkek görmek, genellikle elinize az ya da çok miktarda para geçeceği şeklinde yorumlanır. Bu erkek etrafınızdaki bir erkeği de simgeliyor olabilir. Şekilden benzetme yapılarak bu kişinin kim olduğu hakkında yorum yapılabilir.

Ayakkabı: Kahve falında ayakkabı görmek; ” dost başa düşman ayağa” sözünden genellikle bir düşmanınız olduğu şeklinde yorumlanır. Bazen de ayakkabı, beklemediğiniz birinden bir iyilik göreceğiniz anlamına gelir.

Balık: Falda balık görmek, genellikle bolluk berekete işaret eder.

Boynuz: Boynuz “aldatma” ile eşleştirilen bir simge olsa da, falda boynuz görmek dedikodunuzun yapıldığını da gösterebilir. Boynuzun etrafındaki diğer şekillerden yola çıkılarak daha farklı yorumlar da yapılabilir. Örneğin boynuzun yanında kısa saçlı bir kadın şekli varsa, tanıdığınız kısa saçlı bir kadının arkanızdan konuştuğu söylenebilir.

Ejderha: Ejderha da kahve falı bakarken en çok benzetilen şekillerden biridir. Fincan sahibinin bir düşmanı olduğuna işaret ettiği söylenir. Ayrıca bir şeyi gerçekleştirmek için önünde bazı engeller olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Bebek: Fincan sahibi evli ise bir falda bebek görmek, gerçek hayatta da bir bebeğin habercisi olabilir. Falın sahibi bekarsa, yakın bir gelecekte müjdeli haber alacağı şeklinde yorumlanabilir.

Fal Cafe’ler ve Kahve Falı Uygulamaları

kahve-fali-nasil-bakilir-

Özellikle büyük şehirlerde fal kafelere rağbet oldukça fazla. 20, 25, 40,50 hatta 100 TL’ye kahve falı bakan falcılar var. Kahve falının genellikle altıncı hisse dayanarak bakıldığı söylenir. Bazı falcılar da yukarıdaki gibi sembollerden anlam çıkararak bakar ancak bu tarz bakılan fallar, fal sahibi için çok da tatmin edici değildir. Kahve falı kafelerin yoğun bir şekilde rağbet görüyor olması, akıllı telefonlarda da yeni bir uygulamanın önünün açılmasını sağladı. Kahve falı uygulamaları, Android marketlerde genellikle ücretsiz, bazen de 5-10 TL gibi bir rakam ödeyerek bu uygulamalardan indirebilirsiniz. Kahvenizi içtikten sonra fal kapatıp, ardından da açıp resmini göndermeniz yeterli…

Bu yazı 404 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz