Skip to main content
kararan pirinç eşya nasıl parlatılır

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Pirinç eşyalar genellikle aile büyüklerinden hatıra kalan eşyalar arasında yer alır ve manevi değerleri yüksek olduğu için nasıl göründüklerine daha çok önem verilir. Pirinç, düzenli olarak temizlenmediğinde çok kısa sürede kararan bir metaldir. Bu nedenle göz önünde olmayan pirinç eşyalar, genellikle kararmaya başladığında fark edilir. Peki, kararan pirinç eşyalar nasıl parlatılır?

Piyasada kimyasal pirinç temizleyiciler olmasına rağmen, evde bulunan doğal malzemelerle de pirinç eşyaları parlatmak mümkündür. Kararan pirinç eşyaları parlatma yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Çinko ve bakırın karışımıyla elde edilen pirinç tencere, takı, müzik aletleri ve dekoratif objelerin yapımında kullanılan bir metaldir. Hatta eski evlerin kapı topuzları genellikle popüler şekilde pirinçten yapılırdı.

Elde edildiği metaller gibi pirinç de kolayca kararır. Peki, pirinç eşyaları parlatmanın en iyi yolu nedir? İlk olarak, eşyanın pirinçten yapılmış olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Bunu eşyanıza bir mıknatıs tutarak öğrenebilirsiniz. Mıknatıs eşyaya yapışıyorsa eşya pirinç değil, büyük olasılıkla pirinç kaplıdır. Pirinç kaplı eşyaları parlatmak için sadece su ve yumuşak bir deterjan kullanmalısınız. Çünkü daha aşındırıcı maddeler kaplamaya zarar verebilir.

Eşyanızın pirinç olduğuna emin olduysanız, temizleme yöntemini belirlemek için pirinç eşyanın verniklenmiş olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Vernikli pirinç nemli bir bezle silinerek parlatılabilir. Vernikli olmayan pirinç eşyayı parlatmak ise biraz daha zorlayıcı olacaktır.

Kararan Pirinç Eşyaları Parlatma Yöntemleri

Ketçap

Temizlik konusunda uzmanlaşmış kişileri pirinç eşyaları parlatmak için ketçabı tavsiye ediyor. Temiz bir bez üzerine ketçap dökün ve kararmış pirinç eşyayı bu bezle ovun. Daha sonra nemli bir bezle silin ve kurulayın.

Sabun veya Yumuşak Deterjan

Pirinç eşyanız kararmış olmaktan ziyade tozlu ve kirliyse, eşyayı ılık sabunlu suya batırmak ve yumuşak bir bezle temizlemek istenilen sonucu verebilir. Eşyaya derinlemesine işlemiş kirleri temizlemek içinse bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Sirke, Tuz ve Un

Bu çok yönlü malzemelerle, kararmış pirinçleri parlatmak için kullanabileceğiniz bir macun elde edebilirsiniz. 1 çay kaşığı tuzu yarım bardak sirke içinde eritin. Karışım macun haline gelinceye kadar yavaş yavaş un ekleyin. Macunu pirinç eşyaya uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın ve kurulayın.

Su, Beyaz Sirke ve Tuz

Kararmış pirinç eşyayı parlatmak için bir başka doğal tarif elde etmek için bir bardak suyu ısıtın. Suyun içine 2 yemek kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Karışımı kullanarak pirinç eşyayı ovun. Sonra temiz bir bezle kurulayın.

Limon Suyu

Pirinç eşyaları parlatmak için kullanabileceğiniz bir başka malzeme de limon suyudur. Limon suyu ile eşyayı iyice ovun ve daha sonra nemli bir bezle silin ve kurulayın.

Kararmış Pirinç Eşyanız Değerli Olabilir!

pirinç eşyaları parlatma

Bazı durumlarda pirinç eşyalarınızı kararmış şekilde bırakmanız gerekebilir. Neden mi? Çünkü pirinç eşyanız antika olabilir! Bu nedenle parlatma işlemi yapmadan önce pirinç eşyanızı bir antikacıya göstermenizi tavsiye ederiz. Kararma antika bir pirinç eşyanın değerini artırabilir.

Pirinç eşyaları parlatmak için yukarıda yer verdiğimiz yöntemlerden farklı bir yöntem mi biliyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünden bize iletirseniz, sizin yönteminizi de yazımıza ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.