Kendi pedikürünüzü kendiniz yapın

Sağlıklı ve temiz görünen ayaklar hijyenik açısından da temiz görünürler. Özellikle yaz aylarında sandalet ve üstü açık ayakkabıları gönül rahatlığı ile giymek için güzel görünümlü ayaklara sahip olmak şart. Ayakların en önemli parçalarından olan tırnaklarda ayak güzelliğinde önemli bir yere sahiptir.

Tırnak güzelliği dediğimizde bu sadece renkli tırnaklar manasına gelmemekte, bakımlı, temiz ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak ta beraberinde gelmektedir.

Sağlık açısından baktığımızda haftada en iki defa pedikür zorunluluktur.  Fakat haftada iki defa pedikür yaptırmak biraz pahalıya kaçabilir ve bugün sizler için evde kendi kendinize pedikür yapmayı anlatacağız. Ev rahatlığında pedikür yapmanı için, iyi bir ışık kaynağı, rahat bir sandalye hazırlayın ve tv nin karşısına geçin.
[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

Evde pedikür yapmak için lazım olan malzemeler:

  • Ayaklarınızın bileklerine gelecek kadar ılık su dolu ayaklarınızın sığabileceği bir kap,
  • Banyo tuzu, veya deniz tuzu veya aromatik yağlar,
  • Pamuk
  • Tırnak cila çıkarıcı
  • Tırnak makası, tırnak törpüsü
  • Alkol pedleri, aseton
  • Tırnak cilası
  • Adım adım evde pedikür yapımı

 

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-1:

ayak-tirnak-cilasini-cikarma

Önceden yapmış olduğunuz ojeleri çıkarın. Aseton kullanmadan başka bir tırnak cilası çıkarıcısı ile tırnaklarınızdaki ojeyi veya tırnak cilasını çıkarın.  Diğer tırnak cila çıkarıcılar aseton içermediğinden dolayı , bu yöntemle tırnak cilasını çıkarmak biraz zamanınızı alabilir. Eğer çıkarma esnasında pamuk kullanırsanız tırnaklarınızın üzerinde pamuklar kalacağından dolayı ayaklarınızı arada bir suya sokmanızı tavsiye ediyoruz. Arada iki ayağınızı da suya sokarak tırnaklarınızın yumuşamasını sağlayın ve ardından havlu ile iyice kurulayın.

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-2:

tirnaklari-kesme-bicimi

Tırnaklarınızı kesin. Tırnaklarınızı asla düz bir şekilde kesmeyin. Düzgün şekilli tırnaklara sahip olmak istiyorsanız her  iki taraftan merkeze doğru kesin tırnaklarınızı. Ayak tırnaklarınızın çok uzun olmaması gerekiyor. Yani tırnak etlerini geçmeyecek uzunlukta olması idealdir.  Ayak tırnakları yuvarlak bir şekilde kesmeyin asla ve kenarlarda kalan tırnaklara ete batmaması için iyice dikkat edin.  Yan kenarları törpülemek için tırnak törpüsünü kullanın.

Uzun süre oje kullanımından sonra tırnaklarda sarımsı bir renk kalabilir. Bu tırnaklar uzadıkça ve siler de kestikçe kaybolacaktır, merak etmeyin. Tırnaklarınızı kesme aşamasından sonra tırnaklarınız üzerinde kalan tozu yok etmek için tekrar ayaklarınızı suya sokun.

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-3:

Tirnak-Etlerinizi-Temizleyin

Ayaklarınızı kuruladıktan sonra sıra tırnak etlerinizi temizlemeye geldi. Tırnak eti iticisi kullanarak tırnaklarınız üzerinde yer alan beyaz etleri geriye doğru itin ve tırnak pensleri ile tırnak kenarlarındaki etleri kesin. Etleri tamamen yok etmek zorunda değilsiniz. Tırnak görünümünde problem yoksa fazla uğraşmaya gerek yok.

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-4:

topuklarinizdaki-catlaklarinizdan-kurtulun

Ölü derilerden kurtulun. Ponza taşı kullanarak topuğunuzun altında yer alan ölü derileri uzaklaştırın. Eğer cildiniz çok fazla kuruysa ayaklarınızın bulunduğu kaba yarım fincan süt koyarak yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. İyi bir sonuç almak için bu işlemi birkaç kez deneyebilirsiniz.

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-5:

ayaklarınıza-masaj-yapin

Bu adımda ayaklarınızı iyice kuruttuktan sonra ayak bakım kremini ayaklarınıza uygulayarak ayaklarınızın yumuşamasını sağlayın. Parmak aralarınızı iyice kuruttuğunuzdan emin olun ve dizinize kadar kremi bolca sürün. Yavaş bir şekilde dairesel hareketlerle kremi ayağınıza uygulayın. Bu şekilde kremi sürmek bacaklarınızdaki kan akışını hızlandıracağı gibi bacaklarınızın rahatlamasını da sağlayacaktır.

[/box]

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]

ADIM-6:

ayaklariniza-tirnak-cilasi-uygulayin

Ayaklarınızdaki krem iyice emildikten sonra sıra tırnakları cilalamaya geldi. Tırnaklarınız üzerindeki kremi temizlemek için alkol pedlerini kullanın, kurulayın ve tırnak cilasını sürün. Profesyonel pedikürcüler 4 katma metodunu kullanırlar:

Cila, 2 kat boya ve tekrar cila yöntemi.

Katlar arasında birkaç saniye bekleyin. Tırnaklarınızın tamamen kuruması için ise en az 20 dakika bekleyin. Artık tertemiz bakımlı ayaklar sahipsiniz. Ayaklarınızda hala çatlakla mevcutsa ayaklarınıza gece yatmadan önce vazelin sürün, pamuklu çoraplarınızı giyin ve yatın.

[/box]

Bu yazı 227 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz