Skip to main content

Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Bugün sizler için kışın nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda uzman görüşlerine yer vereceğiz.Kış ayında hastalıklardan korunmak için aşağıdaki verdiğimiz tavsiyelere kubak kabartmanızı tavsiye ederiz.

Kış aylarında karbonhidrat içeriği bir hayli yüksek olan yağlı gıdaları tüketmekten kaçınarak fazla kilolara, şeker hastalığına, yüksek tansiyona ve kolesterole yakalanma olasılığınızı en aza indirgeyebilirsiniz.

meyve-sebzeMutlaka kış aylarından gün içerisinde 3-5 porsiyon sebze tüketmeye önem gösterin. Öğlen ve akşam öğünlerinde sofralarınızda mutlaka sebze yemeği veya salata bulundurun. Özellikle C vitamini açısından oldukça zengin içeriğe sahip; roka, brüksel lahanası, taze biber, domates, karnabahar, ıspanak, maydanoz ve tereyi bol bol tüketin.

Yine her gün öğünlerinizde mutlaka meyve bulundurun. Özellikle C vitamini ihtivası bakımından oldukça faydalı olan portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgilleri sofranızdan eksik etmeyin. Turunçgiller özellikle kış aylarında kolay bulunduğundan bol bol tüketin.

 C vitamininin yanında kış aylarında hem metabolizmayı güçlendiren hem de antioksidan görevi gören A vitamini ve E vitamini içeren kırmızı et, balık, süt, yumurta, portakal ve elma gibi gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Özellikle E vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan kurubaklagili haftada en az 2-3 kez tüketmeli, yemeklerde sıvı yağ olarak kullanabilirsiniz.

Her gün 4-5 adet fındık ve 2-3 adet ceviz tüketmeye çalışın.

Vücut direncini arttıran minerallerden olan selenyum için deniz ürünlerini, mantar, süt, et; çinko minerali için de badem, susam tüketebilirsiniz.

Kış aylarında vücut direncinizi yüksek tutmak çok önemlidir. Yukarıda saymış olduğumuz gıda takviyeleri ile vücut direncinizi arttırabilmeniz mümkün.

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.