Kış İçin Özel Cilt Bakım Önerileri

Kış İçin Özel Cilt Bakım Önerileri

Kış aylarında değişen hava koşullarından dolayı cilt farklı bakım önerilerine ihtiyaç duyar. Eğer sert geçen kış aylarında cildinizi doğru ve özel bakımlar ile koruma altına almaz iseniz, büyük cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz Melek’lerim. Peki, kış aylarında cilt bakımlarınızı nasıl yapmalısınız? Dilerseniz gelin bunu Cilt Uzmanı Dr. Gaye Devrim Özyürek’in bizler için sunduğu bilgilerde birlikte arayalım…

Cilt Uzmanı Dr. Gaye Devrim Özyürek, kış aylarında kuru ve soğuk havanın etkisiyle cildin daha kuru, mat ve donuk hale geldiğini, ileri vakalarda cildin pul pul döküldüğünü belirtti. Bu durumlarda cildin toparlanmasının nemlendirilmeye bağlı olduğunu ifade eden Özyürek, cildin nem oranının artırılması için bazıönerilerde bulundu.

Özyürek, kışın derinin daha az nem kaybetmemesi için daha az banyo yapmak, çok sıcak su kullanmamak ve çok uzun süre banyoda kalmamak gerektiğini söyledi.

Banyodan çıktıktan hemen sonra deriyi uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmek ve ihtiyaç halinde bu işlemi günlük bir kaç kez tekrarlamanın ideal olduğunu anlatan Özyürek, şunları söyledi:

“Derimizin ihtiyaç duyduğu nemlendirici ürünler kişinin cilt tipine göre tayin edilmeli, kuru ciltlerin çok yağlı ciltler için kullanılan ürünleri kullanması doğru olmadığı gibi, yağlı cilde sahip olanların da kuru ciltler için üretilmiş ürünleri kullanması uygun değildir. Kişi için çok pahalı değil, ideal ürünü seçmek her zaman uygundur. Kışın, özellikle hem güneşli hem de karın yoğun yağdığı havalarda yansımalardan kaynaklı dış hasarı önlemek için içerisinde 15 ile 30 faktör nemlendiricili güneş kremleri kullanılmalıdır.”

Özyürek, cildin nem oranının yalnızca dışarıdan alınan ürünlerle karşılanamayacağına, beslenmenin de ciltteki nem oranının artırılmasında önem arz ettiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Örneğin günde iki kaşık işlenmemiş zeytinyağı tüketmek, ceviz, badem, fındık, yer fıstığı gibi ürünler tüketmek, yeterli miktarda sağlıklı protein almak cildin nemlendirilmesi için önemlidir. Günlük sekiz bardak su tüketmek, antioksidan içerikli besinleri tüketmek, gerekirse bunları hekim tavsiyesi doğrultusunda kapsül şeklinde almak, tercih edi

Saçlarında kış aylarından etkilendiğini dile getiren Özyürek, ciltte olduğu gibi, saçlar için de uygun nemlendiricilerin kullanılmasının, nem dengesini koruması bakımından ideal olacağını söyledi. Özyürek, kış aylarında tırnaklarda da, ciltte olduğu gibi kuruma görüleceğini kaydetti. Özyürek, tırnaklar için de, aynı şekilde uygun tırnak nemlendiricilerinin kullanılmasını önerdi.

Bu yazı 198 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz