Kış Mevsiminde Gebelik

Kis Mevsiminde Gebelik (2) Resim

Kış ayları zor aylardır ve giyinmek bazen büyük bir problem olabilmektedir. Bu mevsimde anne adaylarının kendilerine çok daha dikkat etmeleri gerektiğinden kış mevsiminde hamilelik daha zordur. Zira havanın etkileri dolayısıyla anne adayının kendini normalden daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bu dönemde giyim nasıl olmalı?

Kis Mevsiminde Gebelik (1) ResimAnne adaylarının, bu dönemde ilaç kullanımadıklarından dolayı, hastalanmamak için daha çok çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle dışarı çıkarken ayaklarına düşmeyecek şekilde kalın  ayakkabı ya da lastik pabuc gebelere önemlidir. Ayakkabı topukları çok yüksek ya da çok alçak olmamalı, ortopedik ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir.
Giysi seçiminde ise kat kat değil olabildiğince rahat edebilecekleri ve bebeği sıkmayan bol ve rahatgiysiler tercih etmelidirler.

Beslenme de çok önemli!

Giyinmenin dışında önemli olan bir diğer hususta beslenme faktörüdür. Kış mevsiminde gebelik yaşayan biri için daha çok enerji gerektiren bir süreç olduğundan ve çok fazla üşümemek için C vitamini tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle tüketilmesi gereken besinler şunlardır: kivi, turunçgiller, muz, havuç, kabak, brokoli, lahana, kereviz, karnabahar, yeşil biber, ıspanak ve tüm mevsim yeşillikleri.
Önemli besin kaynağı olan balık da kış mevsiminde ızgara ya da fırında pişirmek suretiyle bol bol tüketilmeli, ögünlerde salata eksik olmamalıdır.
Günde ortalama 2 litre su tüketilmeli, gece uyumadan önce düzenli olarak ballı ve muzlu süt içilmelidir. Çünkü vücut kendini gece yatarken uzanmaktadır ve bu nedenle de gece uyumadan önce süt içmek anne karnındaki bebek için oldukça önemlidir.
Nohut kuru fasulye barbunya ve mercimek en sağlıklı biçimde pişirilerek ana öğünlerde mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca gebelik sürecinde ayaklarda ödem ve şişme oluşmaması için kızartma tarifi yiyecek tüketiminden, tuz ve fast food yiyeceklerden tamamen uzak durulmalıdır.

Bu yazı 178 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz