Skip to main content

KIZ İSTEME MERASİMİ NASIL OLMALI?

Hayat uzun bir yol ve her yolun ayrı bir mutluluğu var. Çocukken tek mutluluğumuz çikolatayken, belki sınavdan aldığımız yüksek puanken, büyüdükçe mutluluklarımız da bizim gibi büyüyor ve daha unutulmaz bir hal alıyor… Vakit gelip de gençliğimizi idrak ettiğimiz zaman ve hayatımızın aşkı kapıyı çaldığı zaman ciddi ciddi düşünmeye başlarız… Ne mutlu bir düşüncedir bu!

Geçtiğimiz günlerde hayatımdaki belki de en önemli kararımı verdim ve kaderimin ana yolunu belirledim.Bu benim gibi her genç kızın en ama en büyük heyecanlarıdır… İsteme merasimi ise bambaşka bir heyecandır. Peki bu heyecanı en güzel şekilde nasıl sunmalıyız? Kız evinde ve erkek tarafında ne tarz hazırlıklar olmalı? Kız isteme merasiminde nelere dikkat etmeli? En detaylı bilgi için kendi yaşadıklarımdan temel alarak naçizane yol göstermeye çalışacağım.

Kız evinde bir haftadan önce hazırlıklar başlamalı; isteme gününün püf noktası kahvedir:) (Tuzlu kahve) Kahvenin sunumu ise bir o kadar önemlidir. Sizlere tavsiyem ; eskiden beri var olan ama günümüzde modernleşen bakır veya gümüş kahve fincanları gayet zarif bir görünüme sahip. Kahvelerinizi ekte görünen fincanlardan seçerseniz daha şık bir görünüm olur.

Kız isteme merasiminde kahve ikramı nasıl olmalı

 

Kız isteme merasiminde tuzlu kahve adeti

Kahveden bahsetmişken tuzlu kahve espirisinden bahsetmeden geçemeyeceğim:) Tuzlu kahve damattan başka birisine gitmeme olayını riske alamadığım için tuzlu kahveyi ayrı götürdüm ki istikamet şaşmasın:) Yalnız içerikte değişiklik yaptım tuzun yanına karabiberi de ekledim:) Tuzlu karabiberli kahveyi afiyetle içti:P Sizlerde espirinin dozajını değiştirebilirsiniz:)

Kız isteme merasiminde kahveye tuz katılması adettendir

Kız isteme merasimi çiçeği nası olmalı?

Geçelim erkek tarafına, neler oluyor bu tarafta? Kız İsteme; Allah’ın emrini almaktır! Onun için her iki taraf için resmiyete atılan ilk adımdır. Erkek tarafı kız isteme çiçeğini, kız isteme çikolatasını hediyesini alır ve özenle seçim yapar. En iyisini en güzelini titizlikle seçmeli… Seçilen çiçek çikolata kalıcı olmalı burdaki alt düşünce bu olmalı… Çünkü kız isteme merasimi çiçeği yıllar yıllar sonra muhafaza edilmeli. Farzı misal bana gelen çikolata gümüş tepsi içerisinde çok şık bir sunuma sahipti çiçeğim ise  yine gümüş kaplama ile süslenmişti…Eğer canlı çiçek hediye etmeyi düşünürseniz orjinal bir fikir vermek isterim. Şıklık ve orjinallik göz önünde olmalı! 41 adet kırmızı gülü sipariş edip, içlerinden bir tanesini beyaz gül olmasını tercih ediniz. Beyaz güle güzel bir not, söz, ayet, hadis…. ekleyebilirsiniz ve herşeyden önemlisi de o güle 41 kere maşallahın espirisini vurgulamak için şık bir nazar boncuğu takın… Çiçekçiler de şık bir sunum hazırlar… Bunu hiç bir kızın kötü karşıyalayacağını düşünmüyorum:)

Kız isteme merasiminde nasıl giyinmeli?

Gelelim isteme gününe… Kız için tavsiyem abartılı kıyafetten kaçınmalı, son derece zarif ve sade olmalı! Mümkünse siyah ya da tek renk tercihleri arasında olabilir. Erkek için de takım elbise ve uyumlu kravat yeterlidir.

Kıs isteme anı (en heyecanlı an :))

Son hazırlıklar yapılmalı ve kapı çalınmalı:=) Eğer misafirleriniz uzaktan gelmişse sunum da sadece kahve olması çok avam olabilir. Öncesinde çay ile aparatif şeyler ikram edebilirsiniz. Hem bu şekilde muhabbet de yolunu almış olur… Arkasından Damat adayının babası sihirli cümleyi kurmak için etrafa bakar ve uygun anı bulunca devreye girer ve Allah’ın emri….. Bu soru kolaydır kolay olmasına da cevabı zordur:) Tıpkı babamın deyimiyle… Kız babasından olumlu bir cevap çıktığı takdirde ocakta cezve kahveyle buluşur.  Ardından saygı ve hürmeten büyüklerin elleri öpülür… Yaptığım araştırmalarda öğrendiğim şu ki; Artık  annen ve babanın sayısı 1’den 2’ye çıkmıştır…
Günün sonuna doğru nişan düğün vs. muhabbetleri başlar. Karşılıklı konuşulur.. uygun bir zaman tercih edilir. Nişan ile söz arasında bir kaç ay varsa erkek tarafının ince düşünüşü tek taş hediyesi ile güne son nokta konulur. Sizlerde farklı bir hediye sunabilirsiniz… Hem bu şekilde halk arasında kökleşmiş tabirle adı konmuş olur hem de adımın başı anlam kazanır. Evlenecek adaylar sizlere tavsiyem nişanınızı düğününüzü kına gecenizi planlarken orjinallikten yana olun! Herkesin yaptığını değil gönlünüzden geçeni yapın! Yolun başında olanlar Allah mutluluğunuzu daim etsin, Yolunuz mutluluğa çıksın inşallah… Süreç zor ama heyecanlı!

Gamze…

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

2 yorum “KIZ İSTEME MERASİMİ NASIL OLMALI?”

  1. kız isteme anı gerçekten çok heycanlı ya :) ablamın kız isteme töreninde ben bile heycanlandım yani :) bana ne oluyorsa :p kendimi tutamadım biara beni istiyorlar sandım o kadar kaptırmışım ya :)

  2. ya bırakalım bence bu işleri arkadaşlar kaç kişi kaldı böyle eski glenekleri yeniden yaşatmaya çalışan ki bence bunlar yakında yok olur gider hayatımıza baksanıza resmen batılaştık hiçbir değerimiz kalmadı ya :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.