Laparoskopik Myomektomi Nedir?

Laparoskopik Myomektomi Nedir (1) Resimleri

Kadınların çoğunlukla ilerleyen yaşlarında ortaya çıkan iyi huylu tümörler, miyom olarak adlandırılır. Genelde ileri yaşlarda görülse de, kadınların yüzde 40ında miyomlar görülmektedir. Miyomlar genel belirtileri olmayan, ilerleyip kanamaya yol açmadığı veya jinekolog muayenesi yapılmadığı takdirde teşhis edilemeyen rahatsızlıklardır. Kanama gibi belirtileri olmadığı sürece kişiye zararı yoktur. Bu gibi durumların yaşanmaması için kadınların altı ayda bir jinekolog muayenesine gitmeleri gereklidir.

Laparoskopik Myomektomi nedir?

Laparoskopik myomektomi, miyomların normalinden daha fazla büyümesinin ameliyat yolu ile tedavi edilmesi demektir.  Yani kadınlarda sık rastlanan iyi huylu tümörlerin ilerlemesi halinde, göbek bölgesinden açılan bir kesi ile alınması işlemine kapalı miyom ameliyatı denir.

Laparoskopik Myomektomi Ameliyatı

Laparoskopik Myomektomi Nedir (2) ResimleriKadınlarda görülen iyi huylu tümörler, yani miyomlar her zaman ameliyat yada tedavi gerektirmeyen çoğunlukla zararsız rahatsızlıklardır. Ancak ameliyat gerektiren ilerlemiş miyomlar için uygulanan yöntemlerden birisi laparoskopik myomektomi ameliyatıdır. Ameliyat gerektiren miyomlar her zaman bu yöntemle alınmazlar, ancak sonrasında avantajları olması nedeniyle ilk tercih edilen yöntem olarak bilinir. Karında yara izinin az olması, iyileşme sürecinin hızlı olması sağladığı avantajlardan bazılarıdır. Ameliyat gerektiren bir miyom hastasında kapalı ameliyat tercih edilmesi cerrahın tecrübelerine dayalıdır. Bu alanda tecrübeli olan cerrahlar, bu yönteme uygun vakaları seçerler ve çoğunlukla 8 – 10 cmden küçük, miyom sayısı  4 adeti geçmeyen hastalarda tercih edilir. Yapılan bazı araştırmalarda miyom sayısı 4’ün üstünde olan hastaların laparoskopik yöntemle ameliyat edilmesi durumunda, yaşanan komplikasyonların daha fazla olduğu saptanmıştır. Hasta ameliyata girmeden önce miyomların yerleri ve boyutları ultrasonografi ile dikkatlice incelenir, bazen de MR ile incelenmesi gerekir. MR miyomların boyut ve lokalizasyonları hakkında daha net bilgi verir.

Laparoskopik myomektomi ameliyatı sonrası

Laparoskopik myomektomi ameliyatı sonrasında yaşananlar arasında en sık görülen durum kanama görülmesi ve bu durumdan dolayı kadınların fazlaca demir kaybetmesidir.

Açık ameliyatta olduğu gibi kapalı yöntemle yapılan miyom ameliyatından yıllar sonra miyomların tekrarlanma riski vardır. Bu risk operasyon sonrasında 35 yaşından genç olan kadınlarda daha fazladır. Ameliyatın açık veya kapalı yapılması tekrarlanma oranını etkilemediği gözlenmiştir.

Laparoskopik myomektomi ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler , şu şekilde sıralanabilir.

·         Hamilelik planlayan kadınlara, gebe kalınması riskli olacağından dolayı, ameliyat sonrası altı ay kadar korunmaları önerilir.

·         Kapalı ameliyat uygulanmış kadınlar 15 – 30 gün sonra kendilerini iyi hissetmeleri durumunda cinsel ilişkiye girebilirler.

·         Laparoskopik yöntem uygulanan kişiler, ameliyat sonrasında iki gün sonra taburcu edilir. Bir hafta sonra hasta kontrole çağrılır, ilk kontrol sonrası altı ay veya yılda bir kez kontrole çağrılır.

·         Ameliyattan sonra hasta bir iki hafta süreyle kendini zorlayacak işlerden kaçınmalıdır. İki hafta sonunda günlük işlerini yapabilir hale gelir. 2- hafta arasında normal işine dönebilir.

 

Laparoskopik Myomektomi Ameliyatı Fiyatları

Hastanın yaşı, bebek isteği, ameliyatın türü, ameliyatta kullanılacak malzemelerin kalitesi, ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübe ve kalitesi  kapalı miyom ameliyatının fiyatlarını etkileyen faktörlerdir.

Özel hastanelerde yaptıracağınız laparoskopik myomektomi ameliyatının fiyatı 2 bin Türk lirasından başlayarak, bulunduğunuz bölgedeki doktor ve hastanelere göre farklılık göstermektedir. Duruma göre daha fazla ücret talep edilmektedir.

Bu yazı 222 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz