Skip to main content

Meltem Açıkel’den Bahar Temizliği İpuçları

Star TV’de Melek programına katılan Mutfak Eğitmeni Meltem Açıkel giysilerin dolaplara kaldırılması konusunda, bahar temizliği sırasında halıların, giysilerin , ayakkabıların ve deri montların kaldırılırken nelere dikkat etmemiz konusunda çok önemli bilgiler paylaştı bizlerle. Yaz geldi, kışlıklar kaldırıldı, yazlıklar çıkarıldı. Peki güvelere karşı nasıl önlemler alınmalı?, Dolap düzeni nasıl olmalı?, Yorganlar nasıl kaldırılmalı?, Deri ceketler nasıl saklanmalı? Gibi birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Rutubetten giysileri nasıl korumalıyız?

Çoğu kişinin evinde nemden kaynaklı duvarlarında rutubet olduğunu söyleyen Meltem Açıkel, kedi kumunun çok önemli bir faydasını bizlerle paylaştı.  Kedi kumunu giysilerinizi, duvarlarınızı rutubetten koruduğunu belirten Meltem Açıkel dolapların içerisine yerleştirilecek kedi kumunun rutubet oluşmasını engelleyeceğini söylüyor.

Meltem Açıkel dolap temizliği nasıl olmalı?

Tüm giysilerinizi dolaptan dışarı çıkarın ve ütünün buharını tüm giysilerinin üzerine tutun ve balkona çıkarıp güneşlenmesini sağlayın. Yün kazaklarınızı ve paltolarınızı ince plastik askılarda kesinlikle kaldırmayın çünkü iz yapar. İçine elyaf konmuş askılar kullanın ki iz yapmasın. Giysi torbalarına giysilerinizi koyun. Giysilerinizin güzel kokması içinse buzdolabı poşetlerinin içine portakal kabuklarını koyun ve 60 derecede portakal kabuklarını kurutup bir kese içersine koyun ve bu giysi torbalarının içersine koyun. Bu kurutulmuş portakal kabukları sayesinde güve giysilerimize gelmez veya güvenin gelmemesi için büyük bir hurcun içine veya çekmecelerin içersine sandal ağacı bitkisi kullanabilirsiniz.

Peki deri montlarınızı ve deri ceketlerinizi nasıl kaldıracaksınız?

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (2)
Deri ceketlerinizi zeytinyağı ile silerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Deri montlar için de sert askılar kullanmayın. Deri montları kaldırmadan önce hafif nemli bir bezle  silin.  Daha sonra kurumaya bırakın. Bir 10 dakika bekletin.  Nasıl ki cildin neme ihtiyacı varsa, deri montların da nemeihtiyacı vardır. Bir tülbenti yağın içersine sokun veya gliserin de olabilir batırın ve deri montunuzun üzerine sürtün. Korkmayın deri montunuz yağlı kalmayacak çünkü deri tüm yağı çekecek. Bu sürdüğünüz zeytinyağı deri montunuzun çatlamasını ve kurumasını önler.  Deri ceketlerinizin ömrünü uzatırsınız. Daha sonra giysi poşetine koyun ve kaldırın.

Çizmeleri nasıl kaldıracaksınız?

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (3)
Deri ayakkabılarınızı saklamanın ipuçları

Çizmelerinizi bir sonraki sezon da güzel ve sağlam bir şekilde giymek istiyorsanız Star Tv programına katılan Meltem Açıkel çok önemli ipuçları paylaştı.

Eğer çizmeleriniz deri ise öncelikle deri montta yaptığınız gibi ıslak bezle çizmelerinizi iyice silin. Daha sonra güzelce kurulayın ve bunu da deri montlarında yaptığımız gibi hakiki zeytinyağı ile tülbent kullanarak silin. Ayakkabılardaki deri daha sıkı bir deri olduğu için daha çabuk çatlamaya müsaittir bu yüzden zeytinyağı bu derinin gevşemesini sağlayarak çatlamasını önler, ilk aldığınız günkü gibi kalmasına yardımcı olur. Çizmelerin altını da karbonatlı su ile silin ve kaldırın. Ama kesinlikle deri ayakkabılarınızı naylon torbalar içersinde saklamayın. Çünkü naylon torbalarda deri nefes alamaz. Yapmanız gereken şey karton kutuda veya pamuklu bir bezin içersine koyun ve içersine kağıtları doldurarak saklayın.

Yorganları saklamanın püf noktaları?

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (4)
Yorgan ve battaniyelerinizi makinede yıkarken deterjanla birlikte karbonat da atın

Yaz geldi battaniye, yorganlar hepsi kaldırılacak. Yorganları ve battaniyeleri çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz. Yorganlarınızın ve battaniyelerinizin yumuşacık olmasını istiyorsanız, makinenize yumuşatıcı yerine makineden en son suyunda muhakkak gliserin ile döndürün.

Makinenize deterjan atarken içersine karbonat atmayı unutmayın ki, karbonat yorgan ve battaniyeleriniz içersindeki o mikropların ve bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Yorganınızı yıkadınız ardından balkonda güneşin altında kurumasını sağlayarak diğer bakterilerin de güneşin altında ölmesini sağlayın.

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (5)
Yorganlarınızı kaldırırken aralarına sabun keseleri koyun ve vakum poşetine geçirin.

Sıra geldi yorganları kaldırma işlemine. Yorganlarınızı açtığınızda mis gibi kokmasını istiyorsanız Mutfak Eğitmeni Meltem Açıkel’in sizlere müthiş bir önerisi var. Beyaz sabunu kullandıktan sonra her zaman sonunda ince bir parçası kalır. Onları atmayın ve rendeleyerek toz haline getirin. Keselerin içersine bu sabun tozlarını doldurun. Ayrıca bu sabun tozlarının içersine sevdiğiniz bir yağ kokusu, bu lavanta yağı veya portakal yağı olabilir ekleyebilirsiniz. Bu keseleri yorganın içersine koyun.

Yorganları kaldırırken yer avantajı sağlaması açısından vakumlu poşetleri kullanmanız tavsiye edilir.  Şunu da hatırlatmak gerekir ki vakumlu poşetlerin içersine sentetik kumaşlarınızı kesinlikle koymayın.

Halıları temizleyip nasıl kaldırmalısınız?

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (6)
Halılarınızı silerken haşlanmış patates suyu kullanın

Halıları öncelikle elektrik süpürgesi ile güzelce süpürün. Ardından çoğumuzun bilmediği halıların parlak kalmasını sağlayan bir formülden bahsedeceğiz. Haşlanmış patatesin suyu halıyı yıkamak için ve halının parlaması için harika bir formüldür.

Melek-programi-meltem-acikel-temizlik-onerileri (7)
Halılarınızı haşlanmış patates suyu ve sirkeli su ile silin

Bir kap içersine haşlanmış patatesin suyunu dökün ve dezenfekte etmek için de kabın içersine sirke katın. Bir bezi alın ve suya batırdıktan sonra beyaz sabun veya arap sabununa sürdükten sonra halıyı güzelce silin. Ardından kurumaya bırakın halınızı. Kurutmanın ardından halılarınızı bir kez daha süpürün ve başka bir kovaya  saf alkolü suyun içersine dökün ve bu alkollü su ile halınızı tekrardan silin ve ardından tekrar kurutmaya bırakın. Alkollü su halınızı güve ve bakterilerden korur. Halılarımızın da güzel kokması için sabun keselerinden halıların arasına koyabilirsiniz.

Bu yazımızı Facebook’ta paylaşarak birçok kişinin istifade etmesini sağlayabilirsiniz.

[divider]

Meltem Açıkel’den Hayatınızı Kolaylaştıracak İlginç Püf Noktaları İçin İçeriye Buyrun

Meltem Açıkel Temizlik Püf Noktaları
Meltem Açıkel Temizlik Püf Noktaları

[divider]

ÇALIŞAN BAYANLAR İÇİN EVDE PRATİK BİLGİLER BURADA

Ev işlerinde pratik bilgiler
Ev işlerinde pratik bilgiler

[divider]

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.