Eşya Dolabı
Mini Etek Nasıl Ortaya Çıktı?
9 Mart 2015
Simge Gündüzalp

Mini Etek Nasıl Ortaya Çıktı?

Kıyafetlerimiz arasında özel bir yeri olan mini etekler kadınlar vazgeçilmez gardırop ürünlerinden biridir. Kış yaz her yerde tercih edilebilecek ve...

Kıyafetlerimiz arasında özel bir yeri olan mini etekler kadınlar vazgeçilmez gardırop ürünlerinden biridir. Kış yaz her yerde tercih edilebilecek ve çeşit çeşit modelleri ile kombinlenebilecek mini etekler 1. Dünya Savaşı’nın sıkıntılı zamanlarında kendini göstermeye başladı. Savaştan dolayı siyasi baskılardan sıkılan gençlik için 1960lı yılların bombası mini etek Mary Quant ile moda tarihine giriş yaptı.

1960lı yılların başında sadelik ve rahatlık hüküm sürerken 1965 yılında ilginin bacaklara kayması ile birlikte mini etek modası yayılmaya başladı. 60lı yıllardaki gençleri ifade eden mini etek modelleri masumluğun yanında cesur bir duruş sergiledi. Gençler tarafından kısa zamanda akım haline gelen mini eteğin icadı aslında moda için bir dönüş noktası oldu.

1965 yılında bahar modasında fırtınalar estiren mini etekler uzun botlarla birlikte kullanılmaya başladı ve oldukça şık görünüyordu. Daha sonraki yıllarda mini eteklerin boyu uzatıldı ve her ortamda giyilebilir mini etek modelleri üretilmeye başlandı. Boyu uzayan mini etekler önce ofislerde kullanıldı daha sonra gece modasına giriş yaptı. Günümüzde ise her sene en can alıcı modelleri ile vitrinleri süslemeye devam ediyor.

 

Yorumunuz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tüm Hakları Saklıdır © 2012