Skip to main content
nöbet şekeri nedir

Nöbet Şekeri Nedir? Faydaları ve Zararları

Nöbet Şekeri Nedir?

Nöbet şekeri ya da diğer adıyla kaya şekeri şekerin rafine edilmemiş bir şeklidir. Rafine şekerden daha az tatlıdır. Mutfak için olduğu kadar tıbbi amaçlar için de kullanılır. Nöbet şekerinin kökeni Hindistan ve İran’a dayanır. Kristalize ve aromalı şekerden yapılır. Nöbet şekeri, aslında yenilebilir ve lezzetli bir şekerleme mineralidir. Temel olarak kristal olmayan şeker ve kristal şeker olmak üzere iki tiptir.

Nöbet şekeri, şeker kamışı özünden elde edilir. Şeker kamışı çözeltisinin, önceden ipliklerin yerleştirildiği tamburlara dökülmesiyle yapılır ve çözeltinin ipliklerin etrafında kurumasına izin verilir. Kristaller, aşırı doymuş şeker çözeltisinin soğutulması sonucu istenilen büyüklüğe gelir.

Nöbet Şekerinin Besin Değerleri

Nöbet şekeri doğal olarak saflaştırıldığı için rafine şekerden daha sağlıklıdır. Nöbet şekeri temel vitaminler, mineraller ve amino asitler açısından çok zengindir. Vejetaryen yiyeceklerde nadiren bulunan önemli bir B12 vitamini kaynağı olduğuna inanılmaktadır. 15 gr nöbet şekeri yaklaşık 60 kalori (net 15 gr karbonhidrat) içerdiği için sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Nöbet Şekerinin Faydaları Nelerdir?

  1. Gözlere Faydalıdır

Görme yeteneğini geliştirmek için rezene tohumu ve badem ile birlikte geleneksel ilaçlarda kullanılır.

  1. Beyin İçin Faydalıdır

Nöbet şekeri ceviz ile birlikte tüketildiğinde beyin gücünü artırır.

  1. Öksürük ve Boğaz Ağrısı İçin Faydalıdır

Nöbet şekeri soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısının önlenmesi için en iyi destekleyici doğal ilaçtır. Öksürüğü geçirir ve ağız boşluğunu ferahlatır. Ayrıca aşırı mukusu gevşetir ve hızlı bir rahatlama sağlar.

  1. İktidarsızlık İçin Nöbet Şekeri

Nöbet şekerinin erkeklerde seminal sıvıyı iyileştirdiğine inanılır. Ceviz ve safran ile birlikte tüketildiğinde iktidarsızlığı tedavi ettiği iddia edilir.

  1. Sindirimi Geliştirir

Yemekten sonra rezene tohumu ile birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve asitliği önler. Midenizde yanma varsa, dilinize küçük bir parça nöbet şekeri koyun ve yutun. Saniyeler içinde mide yanmasını hafifleten çok etkili bir doğal ilaçtır.

  1. Burun Kanaması

Nöbet şekeri kanama bozukluklarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Burun kanaması genellikle yaz aylarında meydana gelir. Ne zaman bu sorunla karşılaşırsanız, burun deliklerinize biraz nöbet şekeri tozu koyun ve kokusunu soluyun.

  1. Ağız Ülserini (Aft) İyileştirir

Nöbet şekeri, yeşil kakule ile birlikte kullanıldığında ağız içi aftlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

  1. Ses Kısıklığına İyi Gelir

Nöbet şekeri ses kısıklığını iyileştirmek için çok etkilidir. Boğazınızın kuruduğunu ve ağrıdığını hissettiğinizde ya da sesiniz kısıldığında, kuru zencefil ile birlikte nöbet şekeri tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.