Piercing nedir,nasıl yaptırılır,kimler yaptırmamalıdır?

 

 

 

 

 

Piercing nedir? Piercing vücudun herhangi bir bölgesine takılan küpe olarak kısa bir şekilde tanımlayabiliriz. Piercing esasında popüler kültürde modern bir takı olmaktan ziyade,modernize olmuş bir takı çeşididir.Aslında eskiden beri var olan, eski insanlarda, kabilelerde ,kimisinde inançlarını yansıtmak adına, kimisinde belli kabileye ait olduğunu göstermek adına kullanılan bir semboldür aslında. Piercing’de acı noktasına değinmek gerekirse, bu da dövme gibi vücudun bölgesinden bölgesine değişen bir  orandır.Burada piercing yaptıracak kişinin acı eşiğiyle alakalı bir konu aslında.Sadece birkaç saniyeliğine süren bir acı hatta sadece delme olayı esnasında hissedilen bir acı söz konusu.Delindikten sonra acı söz konusu değildir.

Piercing nasıl yaptırılır? Delme işlemi anjiyokat iğne kullanılarak yapılıyor.Öncesinde piercing yapılacak bölge işaretlendikten sonra deri bir maşa yardımı ile tutulup anjiyokat iğne ile delindikten sonra küpe oraya geçiriliyor.Bu işlemler esnasında herhangi bir kanama işlemi oluşmuyor.Piercing belli standartlar haricinde vücuttaki delinebilir her türlü çıkıntıya takılabilir.Fakat takılan bölgelere göre küpe şekilleri değişiyor.Mesela dile takılacak olan piercing titanyum kaplama bir piercing olurken,  göbeğe ise ultraviyole ışıkta parlayan malzemeden yapılmış bir piercing takılabiliyor.

Peki herkes piercing yaptırabilir mi? Piercing taktırma olayı yaş olarak dövmeden biraz daha farklıdır.Geri dönüşümü olabilen veya çıkarıldığı zaman kapanabilen bir durum olduğu için Piercing için yaş sınırı 16 olarak söyleyebiliriz. Piercing’te alerjik reaksiyonlar bazen gözükebilir.Bu yüzden piercing taktırılmadan önce doktora danışılması daha sağlıklı bir sonuç oluşturacaktır.

Bizleri Facebook’ta da takip edebilirsiniz.

Bu yazı 324 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz