Skip to main content

Ruh halinizi değiştirecek kokular

Bilim insanları kokularla da insanların ruh halinin değiştiğini söylüyorlar. Peki nasıl? Bir insanın ruh hali nasıl kokulardan etkilenir? Hangi kokular insanın ruh halini değiştirir?

Bu aslında kişiden kişiye değişiyor. Örneğin ben çikolatayı yemekten de, kokusundan da mutlu olan bir insanım. Bitter olsun, fındıklı olsun, fıstıklı olsun tüm çeşit çikolata yediğimde veya kokusunu aldığımda adeta mutluluk hormonu salgılanıyor gibi hissediyorum ben.

Ruh Halini Değiştiren Kokular
Ruh Halini Değiştiren Kokular

Belirli kokular ruh halini değiştirme gücüne sahip:

İşte mutluluk veren kokuların en önde gelenleri;

Fırından yeni çıkmış ekmek kokusu (ahhh ahhh) :Kimin hoşuna gitmez ki. İsmini duymak bile mutluluk hormonlarını adeta takla attırıyor.

Deniz kokusu: Deniz sesinin herkese huzur verdiği yadsınamaz bir gerçek. Denizin mavisi de insana adeta huzur veriyor. Uzmanlara göre denizin kokusu da insanlara mutluluk veren kokuların başında geliyor

Temiz çarşaf kokusu: Uzmanlar tam da beni anlatmışlar sanki. Yeni yıkanmış bir çarşafta uyumaktan müthiş zevk alan biriyimdir.

Çimen Kokusu: Rengi insana huzur verdiği söylenen çimenin kokusunun insana mutluluk, huzur veren kokuların başında geldiği söyleniyor.

Bebek Kokusu: Saflık, temizlik, güzellik… Bebeğin o huzur veren ve insanın şefkat, mutluluk hormonlarını arttıran o mükemmel kokusu da insanların ruh halini değiştiren kokuların başında geldiği uzmanlarca ispatlanmış.

Taze çiçek kokusu: Çiçeğin bence sadece taze olanı değil her türlüsü insanın ruh halini kolaylıkla değiştirebilecek kokuların başında geliyor.

Mutluluk veren kokular
Mutluluk veren kokular

Vanilya, kurabiye ve çikolata kokuları da insanların ruh halini hemen değiştiren kokulardan olduğu belirtilmiş. Faka buna eklemem gereken bir şey daha var ki; Bu kokular sadece ruh halini değiştirmekle, mutlu etmekle kalmıyor, insanın iştahını da açıyor ve özellikle rejimde olanların sinirlerini de bozabilir aman dikkat diyelim :)

 

 

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre ruhu canlandıran kokular ise;

  • Nane
  • Okaliptüs
  • Biberiye
  • Karabiber

Kokuları enerji veren ve ruhu canlandıran kokular olarak uzmanlar tarafından belirtilmiş.

Zaten dünyaca ünlü parfümlerin tercih ettikleri kokulara baktığımızda genelde yukarda saydıklarımız kokuları kullandıklarını göreceksiniz.

Mutlu olmak için sebep çok yeter ki siz isteyin :)

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

3 yorum “Ruh halinizi değiştirecek kokular”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.