Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kadın ve erkeklerde saç dökülmesini tetikleyen bir çok faktör vardır.. Saç kaybının engellenmesi için mutlaka bunu tetikleyen etkenlere inmek gerekmektedir. Aksi halde yapılacak saç bakımları, geçici bir çözüm olacak ve tedaviyi bıraktığını anda dökülme devam edecektir.. Saç dökülmesinden kesin bir şeklide kurtulmak istiyorsanız bunu tetikleyen sebepleri bulmalı ve buna uygun tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Mevsim değişikliklerinde saçlar neden dökülür?

Günde ortalama yaklaşık 100 tel saç dökülmektedir.Bu  olağan bir dökülme olup  dökülen bu saçların yerine yenileri çıkar. Ayrıca kalıtımsal etkenler, beslenme bozuklukları, metabolik rahatsızlıklar, vitamin eksiklikleri gibi birçok etkenlerin yanı sıra, mevsim değişiklikleri de saç dökülmesine sebep olan nedenlerdendir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar başlangıçlarında çoğumuz aniden saçlarımızda belirgin dökülme başladığını fark ederiz. Bu dökülmeler normalin iki katı yoğunluğa ulaşabilir. Özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının yoğunlaşması, saç döngüsünü düzenleyen hormonlarda artış sağlar, bu da saç dökülmesini arttırır. En yoğun olarak kış aylarında büyüyen saçların baharda dökülmesi günde 100-200 tele kadar yükselebilmektedir.

Saçları her gün yıkamak iyi değildir
Mevsim geçişlerinde yaşanan bu dökülmeleri çeşitli bakım önlemleri ve tedavilerle azaltmak mümkündür. Öncelikle saçların yağlı olduğu düşünülerek her gün yıkanması, derideki koruyucu tabakayı yok ederek kepeklenme ve saç dökülmesinde artışa yol açacağı bilinmeli, bundan kaçınılmalıdır. En sağlıklısı saçların haftada 2-3 kez pH değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkanmasıdır. Ayrıca yıkama sırasında çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalıdır. Saçlarda jöle, briyantin gibi ürünler uzun süre bırakılmamalıdır. Bu ürünlerin saçın ve saçlı derinin doğal yapısını bozduğu akılda tutulmalı, saçın maruz kaldığı kimyasal etkinin uzamaması için jöle kullanan kişiler, gün sonunda saçlarını mutlaka yıkamalıdırlar.

A vitamini döker, B vitamini korur
Bu dönemde beslenmeye de dikkat edilmeli, protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. B grubu vitamin desteği kullanılabilir, demir ve çinko eksikliği varsa takviye edilmelidir. Yüksek miktarda A vitamini alımı ise tam aksi yönde saç dökülmesini yoğunlaştırır, bundan uzak durulmalıdır. Benzer şekilde A vitamini türevleri içeren ve hap şeklinde kullanılan sivilce ilaçlarının da saç dökülmesini arttırabileceği unutulmamalıdır.

Saç derisine masaj yapmak dolaşımı hızlandırır
Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların aksi yönde saçlı deriye masaj yapmak , kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesini azaltır. Evde yapılan bakımlarla dökülmenin azaltılamadığı durumlarda ise, ciddi tedaviye gerek vardır. Bu tedaviler, saçı kökten beslemeyi amaç edinir. Bunların başında saç mezoterapisi gelir. Mezoterapi, derinin orta tabakasının tedavisidir.

Saç mezoterapisi nedir?
Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan ve kıl kökünü besleyen vitamin, mineral, keratolitik ajanlar, kan dolaşımı arttırıcılar ve antioksidanların 2-3 mm’lik özel iğnelerle kıl köklerine belirli aralıklarla zerk edilmesi işlemidir. Deri altına yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Mezoterapi öncesi kişinin saç muayenesi ve uzmanın gerek gördüğü tetkikler yapılır. Daha sonra kişiye özel hazırlanan ilaç karışımı gözeneklerin açılması işlemi tamamlandıktan sonra uygulanır. Ardından özel saç bakım kürleriyle masaj yapılır ve işlem sonlandırılır. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer. İşlem sırasında herhangi bir ağrı acı duyulmadığı için hasta açısından konforlu bir tedavidir. Uygulama protokolü kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 8-12 hafta sürmektedir. Tedavi bittikten sonra da idame doz olarak 2 ayda bir seans tekrarlamak gerekirken, mevsim geçişlerinde özellikle eylül-ekim ve nisan-mayıs aylarında dökülmenin yoğun olduğu dönemlerde tek doz mezoterapi çoğunlukla yeterli olacaktır.

Saç dökülmesi tedavisinde en yaygın olarak kullanılan saç mezoterapisi saçı korumak, güçlendirmek, hacim kazandırmak, dökülmeyi durdurmak gibi fayda sağlarken asıl uygulanma amacı saçlı deriyi canlandırıp dolaşımı hızlandırmaktır.

Saç mezoterapisi dışında yine saçlarımıza uygun bir medikal şampuan tercih etmek, saçı dışarıdan besleyen bazı kür ve losyonlar, saç tellerini özellikle güneşin zararlı ışınlarından koruyan ürünler kullanmak ve düzenli aralıklarla besleyici maskeler uygulamak da faydalı olacaktır.

Bu yazı 264 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz