Saç sağlığınız için uzak durmanız gereken 5 gıda

1.ŞEKER

Saçınızın sağlığına dikkat edenlerdenseniz, şekerden olabildiğince uzak durun. Şeker protein emilimini engellediğinden dolayı, saç için en büyük besin kaynağı olan protein için büyük bir problem teşkil eder. Aynı zamanda E vitamini de saç sağlığı açısından büyük öneme sahiptir ve şeker E vitamini seviyesini düşürdüğü için saç açısından zararı dokunmaktadır. Bu zararlarını anlattık diye komple şekeri bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece dengeli bir şekilde şeker tüketmek manasına gelmektedir.

[divider]

2.TUZ

Sizler de tuzdan asla vazgeçemeyenlerden misiniz? Özellikle patates haşlama ve patlamış üzerine tüm tuzu boşaltanlardansanız bu yazıyı dikkatlice okuyun. Aşırı miktarda Sodyum tüketimi saç dökülmesini arttırmakla birlikte, özellikle yaşı ileri olanlar kan basıncı, diyabet tehlikelerini tetikleyici özelliğe de sahiptir. Bir günde tüketmeniz gereken maksimum tuz miktarı 230 mg dan fazla olmamalıdır.

[divider]

3.BEYAZ UN

Beyaz undan genellikle insanlar basen ve kalça problemlerinden dolayı uzak durmaktadırlar. Fakat beyaz un özellikle saç sağlığı açısından da çok zararlıdır. Çünkü nişastalı besinler saçın incelip zayıflamasına yol açarlar. Eğer sizler için makarna, unlu gıdalar ve ekmek vaz geçilmez ise azaltmanın zamanı gelmiş demektir.

[divider]

4.GAZLI İÇECEKLER

Özellikle yemeklerden sonra sindirimi hızlandırmak için yardımımıza koşan sodadan vazgeçmek zor olabilir fakat saç sağlığınızı düşünenlerdenseniz gazlı içeceklerden biraz daha uzak durmalısınız. Özellikle gazlı meşrubatlar aşırı miktarda şeker, früktoz mısır şurubu ve suni tatlandırıcılar içerdikleri için saçınıza hiçbir şekilde besin değeri katmayan içeceklerdir. Özellikle soda saçlarınızın kırılganlaşmasına oldukça etki etmektedir.

[divider]

5.ALKOL

Eğer kafanızın üzerindeki saçların yerinde ve sağlıklı bir şekilde durmasını istiyorsanız, işte alkolden uzak durmak için bir sebep daha. Alkol tüketimi vücudunuzdaki çinko miktarını, folik asidi, B vitamini ve C vitaminini azaltıyor. Bu sebeple alkol tüketimi saçınızın azalmasına, zayıflamasına ve yavaş büyümesine sebep olmakta.

Bu yazı 178 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz