Skip to main content

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilmek için bilmeniz gereken 10 altın kural bulunmakta. Bu kurallar cildinizin eskisinden çok daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacak. Lafı fazla uzatmadan hemen bu kurallara geçelim.


1- Güneşten Korunun

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının olumsuz etkisinden korunmak için kullanılan güneş koruyucularını kışın rafa kaldırmak başlı başına bir hata. Yazın bitişi güneşin olumsuz etkilerininde biteceği anlamına gelmeyecektir. Titanyum dioksit ve çinko oksit içeren mineral bazlı ürünler kullanabilir ya da bunun için üretilmiş güneş koruyucularını kullanarak UVA ve UVB ışınlarından korunabilirsiniz.

2- Sigarayı Bırakın

Sigara kullanımı cildin oksijen almasını engeller. Dokulara gitmeyen yeterli oksijen cildin erken yaşlanmasına ve sarkmasına neden olur. Sigara kullanımı derin ve daha fazla kırışığa neden olarak 10 sene sigara içen bir insan, sigara içmeyen kişiye nazaran tam 2,5 sene daha yaşlı gözükür. Sağlıklı ve güzel bir cilt için sigara içmeyin.

3- Düzenli Uyuyun

Vücudumuz uyku sırasında gün içinde kaybettiklerini tamamlamaya çabalar, bu nedenle yeterli ve düzenli uyumaya özen göstermeliyiz. Uykusuzluğun neden olduğu düşük bağışıklık sistemi, yorgunluk, stres ve cansız bir ciltten ancak bu şekilde kaçınmış oluruz.

4- Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve güzel bir cilt için en önemli etmenlerden biri sağlıklı beslenmedir. Abur cuburdan uzak durmak, düşük karbonhidratlı beslenmek, şekerden ve hamur işlerinden kaçınmak gerekiyor. Çok alınan şeker ve karbonhidrat vücutta insülin hormonunun aşırı salgılanmasına neden olarak, akne oluşumunu ve yağlanmayı tetikliyor.

5- Doğru Ürün Seçin

Cildinize uygulayacağınız ürünleri almadan önce mutlaka bir uzmana danışmalı ve içerikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Cilt tipinize uygun ürünler kullanmalı, cildinize gereken bakımı doğru ürün seçerek yapmalısınız. Cilt bakım malzemelerinin yanında makyaj malzemelerinizin seçimi de çok önemlidir, içeriklerini mutlaka okumalısınız.

6- Sivilcelerinizi Sıkmayın

Çoğu insan sivilceleri sıkmanın onları daha çabuk iyileştirdiğini düşünür ama gerçek tam tersidir. Sivilceleri ve siyah noktaları sıkayım derken oluşturduğunuz yaralar leke kalmasına ve iyileşme fazının uzamasına neden olur. Sivilce sorunu yaşıyorsanız sivilceleri sıkmayı bırakın ve sivilce yapan nedeni ortadan kaldırın. Düzenli cilt bakımı ve doğru ürün seçimi ile sivilce probleminizi ortadan kaldırın.

7- Telefonunuzu Temizleyin

Ellerimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda ne kadar kir ve bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Çene ve yüz kenarlarında çıkan sivilcelerin en önemli nedenlerinden biri de telefon kullanımıdır. Telefonlarınızı düzenli olarak alkol ile temizlemeli ve o şekilde kullanmalıyız.

8- Vadesi Dolan Makyaj Malzemelerinizi Atın

Devamlı makyaj yapmayan birisiyseniz makyaj malzemelerinizi ömrü dolmadan tüketmeniz neredeyse imkansız. Vadesi dolmuş makyaj malzemeleri, kıyıda köşede kalmış, kullanmadığımız ve bir gün kullanırız diye beklediğimiz ürünler arasından çıkar. Düzenli olarak makyaj malzemelerimizi ayıklamalı, üzerlerindeki artıkları temizlemeliyiz. Makyaj fırçalarımızı temiz tutmak da çok önemli, her 3 haftada 1 kuralına uygun bir şekilde temizlemelisiniz.

9- Alkolü Az Tüketin ve Egzersiz Yapın

Cilt sağlığımız için alkol tüketimini azaltmanız gerekli. Çok alkol tüketimi cildin nem dengesini bozmaktadır ve kalitesini etkilemektedir. Vücudun su kaybına neden olan alkolü aşırıya kaçmadan tüketmeliyiz ve düzenli egzersizler yaparak kan dolaşımını arttırmalıyız. Düzenli egzersiz, stresi azaltır ve mutluluk verir.

10- Yatmadan Önce Yüzünüzü Temizleyin

Yüzümüz gündelik hayatın koşuşturmacası içinde çok fazla dış etkene maruz kalır. Ciltte biriken yağ, kir ve makyaj kalıntılarını temizlemeden uyumak gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve sivilce oluşumuna neden olur.

sosyetik

Tam bir moda Guru'su.Öğrendiklerini etrafındakilerle paylaşmaktan farklı bir haz alan neşeli, duygusal bir kız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.