Sivilce Nedir?

Sivilce Nedir (2) Resim

Deri üzerindeki yağ bezlerinin bozulmaya uğraması sonucunda meydana gelen bir hastalık olarak tabir edilen sivilce, hemen hemen tüm bireylerin hayatlarının belli dönemlerinde karşılaştığı bir sorundur.
Vücudun her kısmında meydana gelebileceği gibi daha çok yüzde oluşmaktadır. Bir deri problemi olarak ifade edilen sivilcenin insanın genel sağlığı açısından herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu anlamda gözlenen en önemli problem, bireyde meydana getirdiği ruhsal çöküntüdür. En çok ergenlik döneminde rastlanır.

Sivilcenin oluşum nedenleri nelerdir?

Sivilce Nedir (1) ResimSivilce oluşumunun en önemli nedeni arasında kalıtım gösterilmektedir. Bununla birlikte bayanlarda regl döneminin yaklaşmasına bağlı olarak hormonal dengesizliklerin oluşması, yoğun stres, kullanılan bazı ilaçlar ya da kozmetik ürünler vb. faktörlerin de sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

Tedavi

Sivilce sıkma, patlatma gibi yöntemler son derece yanlış ve zararlı yöntemlerdir ve ciltte kalıcı izler bırakabileceğinden   ve kesinlikle uygulanmamalıdır. Sivilcelerin uzun süre geçmesi durumunda tedavisi gerekmektedir. Ancak bu tedavi uzun vadeli olabilmekte ve tedavi sonrasında sivilceler kendini edilebilmektedir. Birey tedavi sürecinde sabırlı olmalıdır.

 

Bu yazı 199 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz