Suyu bakır sürahiden içmek için 10 sebep

Atalarımızın  neden bakır kaplarda saklanan suyu içtiklerini hiç düşündünüz mü? Kil kaplarda su içmek bakır kaplardan sonra gelmektedir. Modern hayat ile unutulan bir gelenek olan bakır kaplar ne kadar sağlıklı? Bilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte bakır sürahilerden su içmek için size 10 neden;

Bakır sürahiden su içmenin faydaları

Bakır sürahiden su içmenin faydaları

1-Vücudumuzun Bakır İhtiyacı:

Bildiğiniz üzere vücudumuzda hayati derecede öneme sahip bir elementtir bakır. Ve vücudumuz bu elementi üretemez dışarıdan almak zorundadır. Vücudumuzun bakır ihtiyacını bakır kaplarda bekletilen suyu içerek giderebilirsiniz.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

2-Bakterileri yok eder:

Taa yüz yıllar öncede bakır tencerelerin sağlığa ne kadar faydalı olduğu ispatlanmış olsa da modern zaman son zamanlarda bunun değerini anlamaya başladı.  Bakır, bakterilerle mücadele için kullanılan bir malzemedir ki genellikle içme suyu tesisatında bakır borular kullanılmaktadır.  Bakır kaplarda veya bakır sürahilerde 24 saat saklanan bir suda E. Coli bakterileri kesinlikle bulunmaz. Aynı zamanda  Salmonella, tifo, Shigella gibi hastalıkların oluşmasını engeller.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

3-Vücudun Tiroid Fonksiyonunu Düzenler:

Bakır, insan vücudunda hayati derecede öneme sahip elementlerdendir. Tiroid bezinin çalışması vücutta bulunan  bakır miktarına da bağlıdır. Tiroid problemi oluşmasına sebep olan etkenlerden bir tanesi de bakır eksikliği olabilmektedir.  Yemeklerden önce bir bardak bakır sürahide saklanmış su içilmesi tiroid problemleri için mücadele de sizlere yardımcı olacaktır.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

4-Artrit Hastalığı İle Mücadelede:

Artrit, eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap mikrobik değildir, vücut tarafından üretilir. Artrit tek bir hastalık değildir, 100’den fazla farklı hastalık artrit ile ilişkilidir. Bazı formaları çok ağır seyreder, bazıları ise dönem dönem kendini gösteren hafif şiddete olan artritlerdir. (Bknz: Wikipedia)

Artrit ve artrit gibi eklemlerde oluşan rahatsızlıklar için yüz yıllar boyunca bakır ile mücadele edilmiştir.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

5-Anemi İle Mücadelede:

Bakır özellikle tıbbi mücadelelerde oldukça fazla kullanılan bir elementtir.  Bakırın en önemli rollerinden bir tanesi de anemi yani kansızlık hastalığına karşı olan etkisidir. Vücuttaki bakır eksikliği anemiye yani kansızlığa neden olmaktadır. Bakır bir kapta saklanan suyu içerek hemoglobin seviyesini yükseltebilir anemi ile mücadele edebilirsiniz.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

6-Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar:

Bakır peptitleri yaraların hızlı bir şekilde yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Yaraların ve cilt rahatsızlıkların tedavisinde oldukça fazla kullanılan tıbbi ürünlerdir bakır peptitler. Bakır peptitlerin ayrıca antioksidan etkinliğini arttırdığı da bilinmektedir. Bakır sürahide saklanan suyun faydalarından bir tanesi de yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmasıdır.

7-DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) ile mücadelede:

Son zamanların belası olan DEHB rahatsızlığı çeşitli şekillerde nesillerde görülmektedir. Diğer psikiyatrik bozukluklara da neden olabilen DEHB için frenleyici özelliğe sahiptir bakır. Bilim insanları DEHB rahatsızlığı olan insanlarda ortak olan eksikliğin bakır eksikliği olduğunu görmüşlerdir.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

8-Anti-Kanserojen:

Kanser bir katildir. Kanser ile mücadelede bakır mükemmel bir antioksidandır. Yeni gelişen kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır bakır. Bakır bir kapta su içerek kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

9-Anti-aging yani yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliği:

Bakırın mükemmel bir antioksidan özelliğe sahip olduğunu yukarıda defalarca tekrar ettik. Bakır ciltte oluşan ince çizgilerin, kırışıklıkların cilt lekelerinin oluşmasını engeller. Bir bakır kapta su içerek yaşlanmayı öteleyebilirsiniz. Bu tamir ile deri, kalp ve arterlerin mevcut bağ dokusunu koruyarak yaşlanma sürecinin yavaşlamasına yardımcı olur.

Devam etmek için bir sonraki sayfaya devam ediniz

10-Hamile Bayanlara Yardımcı Olur:

Bakır özellikle hamile bayanlar için hayati öneme sahiptir. Bakır eritrosit üretimi için önemlidir. Bakır bu kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırarak dokuların onarılmasına yardımcı olur. Anne karnındaki bebeğin kalp, kan damarları, iskelet ve sinir sisteminin oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Bakır ayrıca cilt ve saç sağlığı için oldukça önemlidir. Hamile bayanlara özellikle bakır bir kapta su içmeleri şiddetle tavsiye edilir.

 

Bu yazı 1501 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz