Skip to main content

Tesettürlü Bayan Nasıl Giyinmeli

Kur’an-ı Kerim evrensel ve kıyamete kadar da Müslümanlar için uyulması farz olan bir kitaptır. Kur’an-ı kerim ne sadece bir topluluğa ne de sadece bir zaman evresine inmiştir. Kur’an-ı Kerim tüm insanlığa inmiştir. Tüm insanlığı kapsayacak bilgi doküman mevcuttur. Tesettür konusu ise Kur’an-ı Kerimde net ifadelerle işlenmiştir. Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de kadının giymesi gereken net bir tesettür kıyafeti şudur şeklinde buyurmamıştır. Tek bir kıyafet ile tesettür sınırlandırılmamıştır ama tesettür ölçüsü ile kıyafet seçimi sınırlandırılmıştır. Kur’an evrenin kitabı olduğu için dünyanın en soğuk yerinde giyinilecek bir kıyafeti dünyanın en sıcak yerinde giyinilmeyeceği için biz inananlara kolaylık da sunmuş olabilir.

İslamda tesettür nasıl olmalı
İslamda tesettür nasıl olmalı

Peki Tesettürün ölçüleri nelerdir? Yüz, el ve topuk dışındaki her yer bayan için avrettir. Vücudunun geri kalan kısmının örtünmesi tercih değil farzdır. Bayanların tesettürü dikkat çekmek için giyinilmemelidir. Tesettür bayanın üzerindeki cazibeyi artırıyorsa bunun adı çarşaf bile olsa Allah’ın emrettiği tesettür diyemeyiz. Allah’ın emri çarşaf, pardösü olamaz! Yabancı gözlerin bakıp da kadının vücut hatlarını belli ediyorsa bunun adına tesettür diyemeyiz.

Günümüzde tesettür modası kendini yeni yeni isimlendirmişken, tesettürden uzaklaşmadan modayı takip edebiliriz.  Tesettürde moda olmaz söylemi birçok kesimin tepkisini toplamaktadır. Tesettürde modayı kendince yorumlayabilirsen tesettürün modasından söz edilebilir.  Tesettürün sadece baş örtme olarak algılanması tesettürün tam anlamıyla idrak edilmediğini gösterir. Yaşadığımız çağ için de tesettürü sade ve şık olarak yorumlayarak giyim tercihimizi belirlemeliyiz. Tesettür mağazaları her geçen gün çoğalırken aksine tesettürden uzak giyim tarzı da o denli artmıştır. Siz okuyucularımıza tesettür çizgisinden şaşmadan tesettür modası nasıl takip edilir ve tesettür giyim için nerelerden alış veriş yapılır sorularını www.esyadolabi.com olarak cevap bulacağız. Tesettür dinimizin kadınlara bahşettiği bir taçtır. Bu tacı taşıyıp yaşatabilen Saliha hatunlardan olmamız dileğiyle.

Gammy

Kitap sever, yazmayı okumaktan daha çok seven,konuşkan, neşe dolu,yaşam sevincini her zaman kalbinde taşıyan, bitmek bilmeyen enerji sahibi bir kul.

1 yorum “Tesettürlü Bayan Nasıl Giyinmeli”

  1. son zamanlarda kendimi bu konuyu sorgularken buluyorum açıkçası? nereye kadar böyle devam eder bilemiyorum… ama kapalılığı değiştirdiler resmen artık eskisi gibi düzgün kapanan kaç kişiyiz bir bakın etrafınıza??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.